در بسیاری از موارد در شبکه‌های کوچک یا بزرگ اداری و یا حتی خانگی، تنها یک دستگاه پرینتر وجود دارد ولی چندین سیستم نیاز به اســتفاده از این دستگاه دارند. راه‌حل این مسئله به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه اســت. در ادامه با نحوه‌ی به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه آشنا می‌شوید. در ادامه با آموزش به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه، با توما همراه باشید.

در بسیاری از موارد در شبکه‌های کوچک یا بزرگ اداری و یا حتی خانگی، تنها یک دستگاه پرینتر وجود دارد ولی چندین سیستم نیاز به اســتفاده از این دستگاه دارند. راه‌حل این مسئله به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه اســت.
پرینترهای دارای پورت اترنت را به‌صورت مستقیم می‌توان به دستگاه مرکزی همچون هاب یا سوییچ متصل کرد تا همه‌ی سیستم‌های درون شبکه بتوانند به پرینتر دسترسی داشته باشند.
 اما برای پرینترهای فاقد پورت اترنت مسأله کمی پیچیده تر می شود و نیاز به تنظیمات خاصی دارد. جهت آموزش به اشتراک گذاری پرینترهای بدون پورت اترنت در شبکه در ادامه با توما همراه باشید. 
 
۱- از منوی اســتارت به control panel رفـــــته و سپس گزینه‌ی devices and printers را انتخاب کنید. در صفحه بازشده می‌توانید لیست دستگاه‌های متصل شده به سیستم، ازجمله پرینتر، فکس، اسکنر و … را ببینید.

shareprinter1 1498111666 آموزش به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه توما:

۲- روی پرینتر راســت کلیک کرده و Printer properties را انتخاب کنید.

shareprinter2 1498111779 آموزش به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه توما:

۳- در پنجره بازشده، به تب sharing رفـــــته و گزینه shate this printer را تیک بزنید و نهایتاً بر روی دکمه‌ی  ok کلیک کنید.

shareprinter3 1498111830 آموزش به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه توما:

در حال حاضر پرینتر شما در شبکه به اشتراک گذاشته شده اســت. برای دسترسی دیگر سیستم‌ها به این پرینتر، در هر سیستم مراحل زیر را طی کنید.

 ۱- آی پی سیستمی که پرینتر به آن متصل اســت را در RUN  با فشردن دکمه‌ی پنجره و R، وارد کنید. قبل از آی پی، \ هم باید تایپ شود.

shareprinter4 1498111878 آموزش به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه توما:

۲- پرینتر به اشتراک گذاشته شده توسط سیستم، نمایش داده می‌شود. روی آن راســت کلیک کنید و connect را انتخاب کنید.

shareprinter5 1498111911 آموزش به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه توما:

۳- درصورتی‌که پرینتر دیگری هم در شبکه وجود داشته باشد، هنگامی‌که سندی را برای پرینت می‌فرستید، پرینتر یادشده را انتخاب کنید.

shareprinter6 1498112306 آموزش به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه توما:

فقط با طی همین چند گام ساده تمام سیستم های موجود در شبکه به راحتی می توانند از پرینتر اســتفاده کنند.

امید اســت این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته آموزش به اشتراک‌گذاری پرینتر در شبکه توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.