محققان برای افزایش طول عمر باتری و صرفه‌جویی در انرژی، طریقهی جدید ابداع کردند.

پژوهشگران دانشگاه وارویک، سامانه جایگاه‌های هوشمندی برای شارژ خودرو ساخته‌اند که می‌تواند انرژی باقی‌مانده را از خودرو تحویل بگیرد و به ساختمان‌های بزرگ برق‌رسانی کند؛ البته تخلیه انرژی به‌گونه‌ای اســت که خودرو برای انجام سایر حمل‌ونقل‌های روزمره انرژی کافی داشته باشد. نتیجه مطالعات مربوطه ثابت کرده اســت که این طریقه، خودبه‌خود طول عمر باتری‌های لیتیوم یونی خودرو را افزایش می‌دهد. این طریقه جدید راه را برای فناوری انتقال انرژی از خودرو به جایگاه (Vehicle to Grid یا V2G) هموار می‌سازد؛ الگوریتم «جایگاه‌های هوشمند» به این‌گونه اســت که انرژی لازم برای جابجایی روزمره خودرو را محاسبه و بررسی می‌کند که به‌طور امن چه مقدار برق می‌تواند از خودرو به جایگاه برگرداند.

اولین مدل این سامانه، طی آزمایشی محاسبه کرده اســت که تعداد خودروهای الکتریکی پارک شده در محوطه دانشگاه وارویک برای برق‌رسانی به ساختمان آن کافی هستند. عواملی مثل دما، سن،‌ تعداد دفعات شارژ و مقدار شارژ و … در تضعیف باتری مؤثرند. الگوریتمی که دانشمندان این دانشگاه طراحی کرده‌اند، همه این فاکتورها را در نظر می‌گیرد.

b738e565 3a93 4627 8f10 83e15706d24e ابداع طریقهی برای افزایش طول عمر باتری خودروهای الکتریکی

در یک رفـــــت‌وآمد روزانه که بین ۲۱ تا ۳۸ نسبت باتری لازم اســت؛  شبیه‌سازی تخمین زده اســت که بازگرداندن ۴۰ تا ۴۸ نسبت از شارژ باتری به جایگاه می‌تواند زوال شارژدهی و ظرفیت باتری را به ترتیب، ۶ و ۳ نسبت در یک دوره ۳ ماهه کم کند. در نتیجه اســتخراج شارژ از باتری نه‌تنها ضرری به آن نمی‌رساند، بلکه باعث افزایش طول عمر باتری نیز می‌شود. بررسی روی تعداد بیشتری از باتری خودروهای الکتریکی نشان می‌دهد که زوال ظرفیت باتری می‌تواند تا ۹ نسبت و زوال شارژدهی می‌تواند تا ۱۲ نسبت از طریق فناوری V2G کاهش یابد.

دکتر کوتوب اودین، یکی از محققان اصلی پروژه، می‌گوید:

این یافته‌ها جذابیت فناوری‌های V2G را برای تولیدکنندگان تجهیزات اصلی خودرو بیشتر می‌کنند. فناوری V2G نه‌تنها راه‌حلی برای پشتیبانی جایگاه‌ها اســت؛ بلکه ما نشان داده‌ایم که افزایش طول عمر سایر باتری‌های کششی هم میسر خواهد بود.

این مطالعه در آینده برای مالکین خودرو شرایطی برد-برد ایجاد می‌کند؛ جایی که باتری‌ها هم عمر خود را افزایش دهند و هم از طریق شارژدهی به ایستگاه‌ها، منبع درآمد کوچکی برای آن‌ها به وجود بیاورند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ابداع طریقهی برای افزایش طول عمر باتری خودروهای الکتریکی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.