جدا از به‌روزرسانی‌ ســالانه که نسخه‌ی سیستم‌عامل را تغییر می‌دهد، شرکت گوگل هرماه، یک به‌روزرسانی امنیتی هم برای اندروید منتشر می‌کند. مأموریت این آپدیت‌ها این اســت که دستگاه‌های اندروید را در مقابل خطاهای پیداشده در سیستم‌عامل یا دردسرات امنیتی مربوط به اپلیکیشن‌ها، محافظت کنند.

‌به‌روزرسانی‌های ماهانه چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه اندروید به سیستم‌عاملی امن تبدیل شود، گوگل برنامه‌ای برای توسعه و انتشار به‌روزرسانی‌ ماهانه در نظر گرفـــــته اســت؛ این برنامه در سه مرحله اجرا می‌شود:

۱- در مرحله‌ی اول که توسعه (Development) نام دارد، خطاهای موجود شناسایی‌ می‌شود و مهندسین گوگل، آپدیت امنیتی را توسعه می‌دهند.

۲- در مرحله‌ی دوم یعنی آزمون (Testing)، گوگل این به‌روزرسانی را در اختیار شرکت‌های سازنده‌ی دستگاه‌های اندرویدی قرار می‌دهد. این شرکت‌ها، آپدیت توسعه‌یافته را روی دستگاه‌های خود نصب و بررسی می‌کنند.

۳- پس از آزمون، به‌روزرسانی برای کاربران ارســال‌ می‌شود (Distribution) و آن‌ها می‌توانند این آپدیت را به طریقه OTA (از طریق Wi-Fi و بدون نیاز به کامپیوتر) دریافت کنند؛ سپس در وب‌سایت رسمی اندروید، توضیحات مربوط به این به‌روزرسانی منتشر می‌شود.

676fd277 d1ef 4548 8e7b 5e74c8d6d330 به‌روزرسانی‌ امنیتی ماهانه‌ی اندروید چه فایده‌ای دارد

مقاله‌های مرتبط:

چه کسانی به‌روزرسانی ماهانه را پیاده‌سازی می‌کنند؟

عرضه‌ی این آپدیت امنیتی کاملا به شرکت‌های سازنده مربوط اســت؛ اگر شرکت‌های سازنده، این به‌روزرسانی را برای محصولاتشان عرضه نکنند، کاربران در معرض خطرهای امنیتی خواهند بود. در حال حاضر تنها تعداد محدودی از شرکت‌های سازنده وجود دارند که این به‌روزرسانی‌ها را منظم و به‌صورت ماهانه عرضه می‌کنند؛ اکثر شرکت‌ها، این آپدیت را تنها هرچند ماه یک‌بار، برای کاربران محصولاتشان منتشر می‌کنند.

اگر بخواهید این به‌روزرسانی‌های امنیتی را به‌صورت منظم و هرماه دریافت کنید، باید یکی از گوشی‌هایی را که خود شرکت گوگل عرضه کرده اســت بخرید؛ یعنی باید به سراغ سری‌های نکسوس یا پیکسل بروید. کاربران این دستگاه‌ها، پیش از بقیه به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کنند.

0bfb84d4 04c5 49a7 8bf7 ad9f3bff8eb5 به‌روزرسانی‌ امنیتی ماهانه‌ی اندروید چه فایده‌ای دارد

گوگل لیستی از ۴۲ دستگاه منتشر کرده اســت که تمام به‌روزرسانی‌های امنیتی را به‌صورت منظم دریافت می‌کنند:

 • گوگل پیکسل، پیکسل ایکس‌ال، نکسوس ۶ پی و نکسوس ۵ ایکس
 • بلک‌بری پریو
 • فوجیتسو F-01J
 • جنرال موبایل پلاس دی، پلاس، ۴ جی دو سیم‌کارت و ۴ جی
 • جیونی ای ۱
 • ال‌جی جی ۶، وی ۲۰، اســتایلو ۲ وی و جی‌پد ۷.۰ ال‌تی‌ای
 • موتو زد و موتو زد دروید
 • اوپو CPH1613 و CPH1605
 • سامسونگ گلکسی اس ۸ پلاس، اس ۸، اس ۷، اس ۷ اج، اس ۷ اکتیو، اس ۶ اکتیو، اس ۵ دو سیم‌کارت، سی ۹ پرو، سی ۷، جی ۷، آن ۷ پرو، جی ۲، ای ۸ و تب اس ۲ ۹.۷ اینچ
 • شارپ اندروید وان اس ۱ و ۵۰۷ اس‌اچ
 • سونی اکسپریا ایکس‌ای ۱ و اکسپریا ایکس
 • ویوو ۱۶۰۹، ۱۶۰۱ و وای ۵۵

به‌روزرسانی‌های امنیتی ماهانه چه ویژگی‌هایی جدیدی دارند؟

در حقیقت این به‌روزرسانی‌ها هیچ قابلیت یا ویژگی جدیدی به دستگاه‌های اندرویدی نمی‌افزایند؛ فقط خطاها و حفره‌های امنیتی سیستم‌عامل را اصلاح می‌کنند.

e5924d3d 8963 47a5 b4c8 58d05d3c39ac به‌روزرسانی‌ امنیتی ماهانه‌ی اندروید چه فایده‌ای دارد

برخی از حفره‌های امنیتی ممکن اســت کنترل گوشی را در اختیار اپلیکیشن خاصی قرار دهند

جدیدترین به‌روزرسانی امنیتی که اوایل ماه ژوئن ســال جاری میلادی منتشر شد، ۱۰۱ خطا و حفره‌ی امنیتی اندروید را اصلاح کرد. این خطاها در نسخه‌های ۴ تا ۷.۱ اندروید وجود داشتند. از این ۱۰۱ ایراد امنیتی، ۲۷ مورد بسیار حیاتی ذکر شده که برخی از این خطاها ممکن اســت کنترل گوشی کاربر را در اختیار یک اپلیکیشن خاص قرار دهند؛ البته گوگل ادعا می‌کند که اخیرا هیچ گزارشی توسط کاربران مبنی بر این‌چنین موردی منتشر نشده اســت. اکثر ایرادات امنیتی، مربوط به کدهای شرکت کوالکام بوده اســت که به پردازنده‌ها و مودم‌های این شرکت برمی‌گردد. گوگل با همکاری کوالکام، این ایراد‌ها را برطرف می‌کند و در به‌روزرسانی‌های امنیتی ماهانه قرار می‌دهد. به‌علاوه، در آپدیت ماه ژوئن، دردسرات مربوط به بلوتوث با رابط کاربری هم برطرف شده اســت.

نظر شما در مورد به‌روزرسانی‌های امنیتی ماهانه‌ی گوگل چیست؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته به‌روزرسانی‌ امنیتی ماهانه‌ی اندروید چه فایده‌ای دارد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.