1290498 509 تهران 220 هزار معتاد دارد

خبرگزاری مهر: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اســتان تهران گفت: با توجه به نقل دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) و اتحادیه اروپا هر ســاله به تعداد مواد مخدر صنعتی جدید افزوده می‌شود

 

محمدعلی اسدی با بیان این مطلب افزود: در گزارش ســال ۲۰۱۶ میلادی اتحادیه اروپا آمده اســت که هر هفته یک مواد جدید صنعتی ساخته و به بازار افزوده می‌شود، همچنین براساس گزارش دفتر UNODC در ســال ۲۰۱۳ میلادی، ۳۵۰ نوع مواد صنعتی در دنیا شناخته شده بود که این رقم در ســال ۲۰۱۴ به ۴۵۰ و در ســال ۲۰۱۵ به ۵۵۰ الی ۶۰۰ نوع رسیده اســت؛ در واقع این مواد هر ســاله در حال افزایش هستند.

وی ادامه داد: مواد مخدر صنعتی جدید ناشناخته هستند و به دلایلی همچون مضرات نامشخص، قرار نگرفـــــتن جزو مصادیق قانونی،‌ داشتن اسامی جوان پسند و غریبانه‌،‌ قیمت پایین و تولید راحت موجب می‌شوند که آینده مواد مخدر به آینده‌ای صنعتی تبدیل شود، موادی که مصرف آنها بسیار خطرناک اســت.

اسدی اظهار کرد: توجه به حوزه پیشگیری از اعتیاد جزو اولویت‌های نخست کشورمان در عرصه مبارزه با مواد مخدر اســت و اگر نتوانیم با اطلاع‌رسانی درست جوانان را نسبت به خطرات و تهدیداتی که مواد مخدر صنعتی دارند، آگاه کنیم، موفق نخواهیم شد.

وی با اشاره به موضوع اعدام ها گفت: مدتی اســت که مجلس شورای اسلامی بحث حذف اعدام‌ها را مطرح می‌کند، این امر موجب دلسردی دستگاه‌های مقابله‌ای خواهد شد؛ چرا که در فرامین و دستورات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و مصوبات شورای امنیت ملی به دستگاه‌های مقابله‌ای دستور اکید داده شده اســت که به شدت و حدت با قاچاقچیان و باندهای قاچاق مواد مخدر مقابله شود، در صورتی که حذف اعدام، از آن شدت و حدت می‌کاهد و کار نیروی انتظامی را سخت‌تر خواهد کرد، خبر حذف اعدام حتی موجب خوشحالی قاچاقچیان و جری‌تر شدن آنان شده اســت.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اســتان تهران افزود: کشور ایـــران قربانی مواد مخدر صنعتی شده اســت؛ زیرا این مواد اکثرا در کشورهای اروپایی تولید می‌شود.

اسدی تصریح کرد: کشورهای اروپایی همانطور که انتظار دارند جمهوری اسلامی ایـــران از ورود مواد مخدر از کشور افغانستان به اروپا جلوگیری کند، در مقابل ما هم انتظار داریم اروپائیان مانع از قاچاق مواد صنعتی به کشورمان شوند.

دستگیری ۱۳ هزار و ۹۳۱ عامل تهیه و توزیع مواد مخدر در تهران

 

وی در ادامه به اقدامات اســتان تهران در دو ماهه نخست امســال اشاره کرد و گفت: طی این مدت، ۱۳ هزار و ۹۳۱ تن از عوامل تهیه و توزیع مواد مخدر دستگیر شدند و ۶ تن مواد مخدر کشف شد که در مقایسه با مدت مشابه ســال قبل به ترتیب شاهد کاهش ۶ و ۱۹ نسبتی در این موارد بودیم، البته دلیل این کاهش، افزایش کشفیات در سه اســتان شرق کشور توسط نیروی انتظامی اســت.

 

وی گفت: انهدام ۳۲ باند قاچاق مواد مخدر و ۱۲ لابراتوار تولید شیشه، رشد ۲۰ نسبتی کشف شیشه، جمع‌آوری دو هزار و ۴۸۳معتاد و پذیرش هزار و ۴۲۱ نفر از آنان در مراکز اقامتی میان مدت و مراکز ماده ۱۶ اســتان، انجام ۱۸ هزار و ۶۹۵ عملیات مقابله با مواد مخدر را از دیگر اقدامات اســتان در حوزه مقابله با عرضه اســت.

 

اسدی اظهار کرد: اســتان تهران طبق ارزیابی عملکرد معاونت مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر در دو ماهه نخست امســال، جزو رتبه های اول در بخش مقابله با عرضه بوده اســت.
وی اســتفاده از ظرفیت تشکل‌های مردمی و سمن‌ها به منظور ایجاد اشتغال برای بهبودیافتگان از اعتیاد با همراهی خیرین، برگزاری دوره‌های آموزشی فرزندپروری و مهارت‌های زندگی برای خانواده‌ها و اقشار مختلف جامعه در دانشگاه‌ها، پادگان‌های نظامی و کارگاه‌های صنعتی، اطلاع‌رسانی به آرایشگاه‌ها و ســالن‌های بدنسازی نسبت به خطرات مصرف شیشه و مواد نیروزا، فعال‌سازی مجمع خیرین، شناسایی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر و اعلام آمادگی ۲۰۰ سمن در شبکه‌سازی سمن‌ها، ارائه خدمات به مادران معتاد در دو مرکز مادر و کودک در مناطق ۱۵ و ۲۲ تهران هر کدام با ظرفیت ۱۰۰ نفر و تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد را از جمله اقدامات شورا در حوزه‌های پیشگیری و درمان اعتیاد برشمرد.

تهران ۲۲۰ هزار معتاد دارد

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اســتان تهران با بیان اینکه براساس برآوردها تهران ۲۲۰ هزار معتاد دارد، گفت: از این رقم هشت هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار نفر از آنان معتاد متجاهر هستند و در تهران حداقل ۱۰۰ و حداکثر ۵۰۰ نفر معتاد متجاهر زن وجود دارد.

 

اسدی با اشاره به اینکه در ابتدای کار دولت تدبیر و امید ظرفیت نگهداری و درمان معتادان متجاهر در اســتان تهران تنها حدود ۴۰۰ نفر بود خاطرنشان کرد: این آمار با اقدامات انجام شده در ســال ۹۵ به ۸ هزار نفر افزایش یافت و سعی داریم این رقم را تا پایان ســال به ۱۲ هزار نفر افزایش دهیم.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته تهران ۲۲۰ هزار معتاد دارد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.