ثبت‌نام سه نوع وام در راســتای تداوم طرح رونق تولید که از ســال گذشته آغاز شده بود، کلید خورد. بعد از ابلاغیه سیاســت‌گذار پولی کشور برای پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در ســال ۹۶، متقاضیان دریافت وام می‌توانند با مراجعه به سایت بهین‌یاب زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواســت خود را ثبت کنند.

به نقل دنیای اقتصاد،  نحوه توزیع این وام‌ها برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای ۱۰ هزار بنگاه‌ اقتصادی، تامین منابع مالی مورد نیاز ۶ هزار طرح‌ نیمه‌تمام با پیشرفـــــت فیزیکی حداقل ۶۰ نسبت و تامین مالی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی خواهد بود.

موتور طرح رونق تولید با آغاز به کار سایت «بهین‌یاب» برای ثبت‌نام‌ متقاضیان دریافت تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی طریقهن شد. برای ســال‌جاری متقاضیان می‌توانند برای دریافت سه نوع تسهیلات که دربرگیرنده «تامین سرمایه در گردش موردنیاز برای ۱۰هزار بنگاه‌ اقتصادی، تامین منابع مالی موردنیاز ۶ هزار طرح‌ نیمه‌تمام با پیشرفـــــت فیزیکی حداقل ۶۰ نسبت و تامین مالی موردنیاز برای بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی» می‌شود، به این سایت مراجعه کنند. 

براساس اخبار اعلام شده بررسی پرونده متقاضیان ســال گذشته تا ۳۰ خرداد ماه ســال‌جاری در دستور کار سایت بهین‌یاب قرار داشته و با پایان روند بررسی این متقاضیان از روز گذشته، ثبت‌نام جدید در این سایت آغاز شده اســت.

سیاســت‌گذار پولی کشور در راســتای «اســتمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ‌ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی کشور» راهبرد وام‌دهی ســال ۹۶ را در دستور قرار داده اســت. براساس دستورالعمل جدید وام‌دهی در ســال‌جاری تسهیلات پیش‌بینی شده مشمول بنگاه‌هایی می‌شود که از سوی کارگروه اســتانی مشروط به احراز توجیه فنی، ‌مالی و اقتصادی مناسب فعالیت توسعه بانک معرفی شوند. همچنین دریافت تسهیلات براساس دستورالعمل پیش‌بینی‌شده مشمول محصولاتی می‌شود که در بازار فطریقه قابل‌قبول باشند و منجر به انباشته شدن محصولات در انبار نشوند. 

از سوی دیگر تسهیلات مذکور مشمول بنگاه‌هایی می‌شود که تولید آنها به دلیل کمبود نقدینگی متوقف شده باشد یا فعالیت آنها به کمتر از ظرفیت اسمی رسیده باشد. درخصوص بنگاه‌هایی که در ســال‌های گذشته فعالیت نداشته‌اند و فاقد فطریقه بوده‌اند نیز اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به تشخیص موسسه اعتباری در راســتای فعالیت مجدد بنگاه‌ها تخصیص می‌یابد؛ مشروط بر اینکه متقاضیان دارای طرح توجیهی مناسبی باشند و فعالیت مجدد آنها بتواند به فطریقه و سودآوری منتهی شود.نوسازی خطوط فرسوده برخی از صنایع که به دلیل ماشین‌آلات با کاهش بازدهی مواجه شده بودند را می‌توان یکی از اقداماتی دانست که در طرح رونق تولید ســال‌جاری پیش‌بینی شده و آنچه مسلم اســت با نوسازی خطوط قدیمی شاهد رفع بخش اعظمی از دردسرات صنایع خواهیم بود. 

در این‌خصوص رضا رحمانی با اشاره به اینکه قدیمی و فرسوده بودن تجهیزات و ماشین‌آلات خطوط تولیدی برخی صنایع که در طرح رونق ســال‌جاری مدنظر قرار گرفـــــته و در کنار اقدامات پیش‌بینی شده اهداف دیگری نظیر کاهش مصرف انرژی، تولید محصول کیفی، رعایت مسائل زیست‌محیطی و کاهش قیمت تمام‌شده که جملگی جزو پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اســت، در ســال‌جاری اجرایی خواهد شد. به گفته رحمانی برای نوسازی صنوف تولیدی نظیر ریخته‌گری، نجاری و… که نیاز به نوسازی دارند نیز در اقدام جداگانه سیاســت‌هایی با همکاری معاونت امور اقتصادی و بازرگانی اجرایی خواهدشد. 

افزایش ایجاد اشتغال یکی دیگر از اهدافی اســت که رحمانی به آن اشاره کرده و در این‌خصوص می‌گوید: هدف کلی طرح رونق تولید افزایش ۱۰ نسبتی اشتغال و محصولات تولیدی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط ثبت‌نام‌کننده در سامانه بهین یاب اســت و با این شرایط پیش‌بینی ما از طرح رونق تولید ایجاد ۵۰ هزار شغل جدید اســت، همچنین با تکمیل پروژه‌هایی که با پیشرفـــــت بالای ۶۰ نسبت اســت نیز انتظار ایجاد ۱۲۰ هزار شغل جدید و برای صنوف به‌ویژه صنوف تولید ایجاد ۲۵۰ هزار شغل جدید دور از ذهن نیست.

جغرافیای دریافت وام

در کنار روند پیش‌گرفـــــته برای ســال‌جاری و براساس آمار اعلام شده از سوی رحمانی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ســال گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان برای ۷ هزارو ۵۰۰ واحد صنعتی و معدنی درنظر گرفـــــته شده بوده که پرونده متقاضیان دریافت این تسهیلات تا ۳۰ خرداد ســال‌جاری ادامه داشته اســت. با توجه به آمار اعلام شده ســال گذشته در مجموع بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۲۴ هزار و ۹۶۴ متقاضی پرداخت شده اســت.

براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایـــران ســال گذشته در مجموع ۵۹ هزار و ۶ فقره ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات در سایت بهین‌یاب صورت‌گرفـــــته که از مجموع ثبت‌نام‌کنندگان ۲۴ هزارو ۹۶۴ فقره تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده اســت. گزارش وضعیت ثبت‌نام برای تامین مالی طرح‌ها و واحدها بیانگر آن اســت که اســتان‌های «اصفهان، مازندران، آذربایجان‌شرقی، گیلان و جنوب کرمان» بیشترین درخواســت برای دریافت وام را داشته‌اند. براساس آمار مذکور درخواســت ثبت‌شده برای اســتان اصفهان برابر با چهار هزار و ۶۶۰ فقره بوده که از مجموع درخواســت‌های ثبت شده دو هزار و ۲۷۲ فقره تسهیلات به این اســتان پرداخت شده اســت. 

اســتان مازندران نیز ســال گذشته در مجموع چهار هزار و ۵۴۱ فقره درخواســت در سایت بهین‌یاب ثبت کرده که از میان درخواســت‌های ثبت‌شده هزار و ۶۲۵ فقره تسهیلات به این اســتان اختصاص یافته اســت. اما آذربایجان‌شرقی سومین اســتانی اســت که بیشترین درخواســت برای دریافت تسهیلات را ســال گذشته ثبت‌کرده که در مجموع با پرداخت هزار و ۲۷۸ فقره تسهیلات به متقاضیان این اســتان موافقت شده اســت. 

اما درخواســت‌های ثبت‌شده برای اســتان گیلان نیز برابر با سه‌هزار و ۲۷۴ فقره بوده که از این میان هزار و ۲۰۵ فقره تسهیلات پرداخت شده اســت. درخواســت‌های ثبت‌شده برای جنوب کرمان نیز ســال گذشته برابر با سه هزار و ۳۸ فقره بوده که پرداخت ۲۷۳ فقره تسهیلات را به همراه داشته اســت.

323509 888 ثبت‌نام سه نوع وام تولید

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ثبت‌نام سه نوع وام تولید اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.