گوگل کروم برای مدتی در جایگاهی دورتر از بزرگان مرورگرهای وب بود؛ اما این شرایط مربوط به زمان‌های گذشته اســت. فاصله‌ی کروم با رقبای بزرگش پس از مدتی بسیار کم شد و سپس این مرورگر قدرتمند، دنیای مرورگرهای وب را حسابی تکان داد. اگرچه بسیاری از کاربران امروزه گوگل کروم را بهترین گزینه در بین مرورگرها می‌دانند؛ اما شاید بد نباشد که نگاهی به انتخاب‌های دیگر داشته باشید.

بنا به نقل سهم مرورگرهای وب و در شرایطی که اینترنت اکسپلورر را حذف کنیم، اکنون فایرفاکس بزرگ‌ترین رقیب کروم محسوب می‌شود. در ســال گذشته فایرفاکس توانست سهم خود را در بازار مرورگرها کمی بهبود بخشد. بدین ترتیب سهم این مرورگر از ۷.۷ نسبت در آگوست ۲۰۱۶ به ۱۲ نسبت در می ۲۰۱۷ رسید.

اما چرا بسیاری از کاربران به فایرفاکس بازگشته‌اند؟ نویسنده‌ی وب‌سایت MakeUseOf می‌گوید حالا بعد از یک ماه اســتفاده از فایرفاکس، این مرورگر را به کروم ترجیح می‌دهد. آیا زمان مهاجرت برای شما هم فرارسیده اســت؟ در ادامه دلایلی برای مهاجرت از کروم به فایرفاکس مطرح می‌کنیم.

۱- فایرفاکس برای عمر باتری بهتر اســت

بسیاری از افراد می‌گویند کروم از فایرفاکس سریع‌تر اســت و این موضوع واقعیت دارد. اما دلیل اصلی سریع‌تر بودن کروم، این اســت که این مرورگر نسبت به فایرفاکس از پردازنده‌ی مرکزی بیشتر اســتفاده می‌کند. وقتی منابع پردازشی سیستم بیشتر مورد اســتفاده قرار گیرد، عملکرد مرورگر روان‌تر و سریع‌تر خواهد شد. همچنین مصرف باتری در این شرایط افزایش می‌یابد. البته اگر بخواهیم صادق باشیم، باید اذعان کنیم که کم‌سرعتی فایرفاکس نسبت به کروم زیاد قابل توجه نیست.

92cdd4c0 4fa4 4559 9a97 9390abe2c8e4 خداحافظ گوگل کروم؛ سلام فایرفاکس

بنا به اعلام مایکروسافت، داده‌های به‌دست‌آمده از میلیون‌ها کاربر ویندوز ۱۰ نشان داده اســت که فایرفاکس نسبت به کروم نزدیک به ۳۱ نسبت، از منابع پردازشی کمتری اســتفاده می‌کند. اگر از یک لپ‌تاپ اســتفاده می‌کنید، این موضوع می‌تواند تأثیر بسیار حیاتیی در عمر باتری دستگاه شما داشته باشد.

۲- فایرفاکس برای کاربرانی که هم‌زمان تب‌های زیادی باز می‌کنند، بهتر اســت

چگونه مرورگر فایرفاکس و کروم را از نظر میزان مصرف حافظه‌ی رم مقایسه کنیم؟ وب‌سایت MakeUseOf برای بررسی این مورد هر مرورگر را به‌طور جداگانه و در حالتی که هیچ برنامه‌ی دیگری در حالت اجرا نباشد، باز کرده و چهار تست مختلف را به اجرا درآورده اســت: یک تب باز، پنج تب باز، ۱۰ تب باز و ۱۵ تب باز. برای ثبات این تست، هر کدام از تب‌های بازشده در دو مرورگر مورد بحث، صفحه‌ی خانگی وب‌سایت MakeUseOf را بارگذاری کرده‌اند. در نهایت نتیجه‌ی این بررسی بدین شرح اســت:

مصرف حافظه‌ی رم برای گوگل کروم ۵۸

 • یک تب: ۴۹.۲ مگابایت 
 • پنج تب: ۲۶۵.۳ مگابایت 
 • ۱۰ تب: ۵۳۳.۲ مگابایت 
 • ۱۵ تب: ۷۴۸.۳ مگابایت 

 مصرف حافظه‌ی رم برای موزیلا فایرفاکس ۵۳

 • یک تب: ۱۱۶.۳ مگابایت 
 • پنج تب: ۳۷۶.۶ مگابایت 
 • ۱۰ تب: ۴۳۷.۰ مگابایت 
 • ۱۵ تب: ۵۱۸.۴ مگابایت 

دو نکته‌ی حیاتی در نتایج به‌دست‌آمده از تست بالا وجود دارد: اول اینکه اگر تب‌های کمتری به‌صورت هم‌زمان در مرورگر خود باز کنید، مرورگر کروم نسبت به فایرفاکس از رم کمتری اســتفاده خواهد کرد. نکته‌ی دوم این اســت که اگر تب‌های زیادی به‌طور هم‌زمان در مرورگر باز باشند، در این شرایط فایرفاکس از رم کمتری نسبت به کروم اســتفاده خواهد کرد؛ بنابراین اگر از آن دسته کاربرانی هستید که مثلا ۲۰ تب هم‌زمان در مرورگر خود باز می‌کنید، قطعا فایرفاکس انتخاب بهتری برای شما اســت.

۳- فایرفاکس می‌داند که فقط یک مرورگر اســت

یکی از علاقه‌مندان سرسخت کروم که مدت زیادی از این مرورگر اســتفاده کرده اســت، اخیرا در بلاگ خود مقاله‌ای جذاب به رشته‌ی تحریر درآورده که در آن به دلایل خود برای مهاجرت از کروم به فایرفاکس اشاره کرده اســت. در ادامه بخش کوتاهی از این مقاله را با هم می‌خوانیم:

امروز سرعت کروم همانند سرعت این مرورگر در ســال ۲۰۱۱ نیست. امروز کروم به‌ نوعی پلتفرم عجیب اپلیکیشن محور مبدل شده اســت و در کنار پلتفرم بودن، نقش مرورگر وب را هم ایفا می‌کند.

نقل قول بالا یکی از دلایل حیاتی دور شدن کاربران از مرورگر کروم اســت. کروم بدین منظور توسعه داده شده بود تا کاربران امکان اســتفاده از یک مرورگر سبک، سریع و فوق‌العاده مینیمال داشته باشند و حالا این مرورگر تکامل یافته اســت تا به یک هیولای پیچیده تبدیل شود. کروم امروز فراموش کرده اســت که در اولین قدم چه چیزی باعث جذب علاقه‌ی کاربران به این مرورگر شده بود. بسیاری دلیل به وجود آمدن این وضعیت را تمایل گوگل برای تبدیل کردن کروم به کروم او‌اس (سیستم‌عامل کروم) می‌دانند.

در طرف مقابل فایرفاکس را داریم که تمرکز اصلی‌اش همچنان مرورگر بودن اســت. این مرورگر اگرچه از نظر برخی ویژگی‌ها در جایگاهی پایین‌تر از کروم قرار می‌گیرد؛ اما نکته‌ی حیاتی اینجا اســت که در زمان حاضر، فایرفاکس هنوز به اصل خود پایبند باقی مانده و می‌داند که باید فقط یک مرورگر باشد. 

۴- فایرفاکس از ذهنیت متن باز اســتقبال می‌کند

شاید بعضی از شما بگویید کروم خود به‌نوعی متن باز اســت؛ چراکه این مرورگر بر پایه‌ی مرورگر کرومیوم توسعه داده شده اســت. البته باید اشاره کنیم کرومیوم به‌عنوان سنگ بنای مرورگرهای شبیه به کروم دیگری از جمله اپرا، ویوالدی، اسلیم جت و Brave هم مورد اســتفاده قرار گرفـــــته اســت. اما یک علاقه‌مند واقعی باید چیزی بیش از اجازه به دیگران برای اســتفاده از کدها، به دنیای کد باز ارائه دهد. محمد منصور در این رابطه نقل قول بسیار خوبی دارد که در ادامه آن را با هم می‌خوانیم:

من بیش از دو ســال در پروژه‌ی کرومیوم مشارکت داشته‌ام… اما انگیزه‌ی خود را به دلیل تغییر این پلتفرم از دست داده‌ام. بله این پروژه از قبل به‌صورت متن باز درآمده اســت، اما در عین حال توسط یک سازمان بزرگ محافظت می‌شود جایی که بیشتر بحث‌ها و جهت‌گیری‌های آینده‌ی پرو‌ژه‌ی کرومیوم به‌صورت داخلی در آنجا انجام می‌شود.

گوگل پروژه‌ی کروم را در رقابت، مثل یک محصول بسته‌ نگه داشته اســت تا یک محصول باز. مدل متن باز بودن کروم اساسا این اســت: «این کد مرورگر اســت، هر کاری می‌خواهید با آن انجام دهید.» این پروژه، فرهنگ متن باز بودنی را که افراد دیگر از آن اســتفاده می‌کنند ندارد. متأسفانه شرکت‌های امروزی از تعریف متن باز بودن سوء اســتفاده می‌کنند و این وضعیت خوب نیست.

از سوی دیگر فایرفاکس یک نقشه‌ی کامل و عمومی دارد که تحت تأثیر مشارکت‌کنندگان در این پروژه و نیز توسط اعضای جامعه‌ی فایرفاکس اســت. هم‌اکنون که این مطلب در حال نوشته شدن اســت، می‌توان تا هشت ماه آینده‌ی توسعه‌ی فایرفاکس را دید. این نوع همکاری بین اعضای جوامع کاربری، خاصیت اصلی توسعه‌ی متن باز واقعی اســت.

۵- فایرفاکس در واقع به حریم خصوصی اهمیت می‌دهد 

بنیاد موزیلا در ســال ۲۰۱۴ به‌منظور گسترش حریم خصوصی آنلاین، یک فراخوان برای کاربران منتشر کرد. شروع این فراخوان این اســت: «مبارزه برای حریم شخصی داده‌ها – اطمینان از اینکه افراد بدانند چه کسانی به اطلاعات آن‌ها دسترسی دارند و این داده‌ها به کجا ارســال خواهند شد و همچنین امکان انتخاب آزادانه در ارائه یا عدم ارائه‌ی داده‌ها – یکی از خصوصیات اصلی و حیاتی موزیلا اســت.»

در ســال ۲۰۱۵ بخشی از متن گزارش موزیلا مجددا تفکرات این سازمان را تأیید کرد: «میلیون‌ها کاربر آنلاین وجود دارند. در محافظت کمپانی‌ها، توسعه‌دهندگان و دولت‌ها از امنیت و حریم خصوصی کاربران، شفافیت و کنترل کافی وجود ندارد. موزیلا بر این موضوع تمرکز کرده اســت تا بتواند دردسر کلیدی سلامت اینترنت از جمله حریم خصوصی و امنیت را تحت تأثیر قرار دهد.»

اگر می‌خواهید جزئیات کاملی در این رابطه به دست بیاورید، به اسناد مربوط به سیاســت‌های حریم شخصی فایرفاکس مراجعه کنید تا ببینید دقیقاً چه داده‌هایی توسط این مرورگر جمع‌آوری و چه داده‌هایی مورد اســتفاده قرار می‌گیرند. اما حتی اگر فایرفاکس در مورد حریم شخصی آن‌قدرها هم دقیق نباشد، نکته‌ی مثبت این اســت که بنیاد موزیلا همانند گوگل نیست. آنچه واقعیت دارد این اســت که گوگل یک شرکت جمع‌آوری اطلاعات اســت. این کمپانی تا همین حالا اطلاعات زیادی از کاربرانش در اختیار دارد؛ ولی آیا واقعا می‌خواهید که گوگل از همه عادات مرورگری وب شما هم آگاه باشد؟

۶- فایرفاکس امکانات شخصی‌سازی بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌دهد

درجه‌ی شخصی‌سازی، بزرگ‌ترین تفاوت بین دو مرورگر فایرفاکس و کروم اســت. ظاهر کروم برای همه کاربران تقریباً یکسان اســت. این مرورگر حتی در سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌های مختلف از طراحی یکسانی بهره می‌برد. به غیر از امکان مخفی کردن نوار ابزار‌ها یا حذف و اضافه کردن یک سری آیکون به نوار آدرس کروم، نهایتا می‌توانید پوسته‌، نوار آدرس و تب‌ها را در این مرورگر سفارشی‌سازی کنید.

c24acf70 24c6 4015 9d14 f4247e58c21d خداحافظ گوگل کروم؛ سلام فایرفاکس

اما فایرفاکس قابلیت‌های شخصی‌سازی بیشتری در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. علاوه بر امکان جابه‌جایی‌ المان‌های مختلف طرح‌بندی ظاهر کلی، می‌توان برای تغییر ظاهر کلی مرورگر از تم‌ اســتفاده کرد. شما حتی می‌توانید از ظاهر مرورگرهای دیگری از جمله اف‌ایکس کروم، اف‌ایکس اپرا و ام‌ایکس ۴ در فایرفاکس بهره ببرید.

۷- فایرفاکس از افزونه‌های گوگل کروم پشتیبانی می‌کند

بنیاد موزیلا از زمان معرفی فایرفاکس ۴۸، پشتیبانی باثبات از وب اسکتنشنز (WebExtensions) را در این مرورگر ارائه داد. وب‌اکستنشنز یک API برای چند مرورگر اســت که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد افزونه‌ی مورد نظرشان را یک بار بسازند و از آن در چندین مرورگر اســتفاده کنند. با پشتیبانی فایرفاکس از وب اسکتنشنز، حال کاربران این مرورگر می‌توانند تمامی افزونه‌های کروم را هم نصب کنند.

47b01841 e3c6 42dd bd4c e8f93cdc915b خداحافظ گوگل کروم؛ سلام فایرفاکس

بدین منظور کافی اســت کروم اســتور فاکسیفاید (Foxified) را نصب کنید. سپس می‌توانید تمامی افزونه‌های موجود در وب اســتور کروم را مشاهده کنید و با فشردن دکمه Add to Chrome در لبه‌ی سمت راســت بالا، به Add to Firefox تبدیل خواهد شد.

باید اشاره کنیم علاوه بر پشتیبانی از وب اکستنشنز با پایداری بالا، کار روی این API همچنان در حال انجام اســت. در حال حاضر تمام افزونه‌های کروم با این سیستم سازگاری ندارند و حتی می‌توان گفت بیشتر افزونه‌های مرورگر کروم از وب اکستنشنز پشتیبانی نمی‌کنند. انتظار می‌رود پشتیبانی کامل از افزونه‌های کروم در نسخه‌ی ۵۷ فایرفاکس اضافه شود.

۸- فایرفاکس افزونه‌های اختصاصی دارد

تعداد افزونه‌های کروم بیشتر اســت اما فایرفاکس چند افزونه‌ی کاملا اختصاصی دارد که کاربران کروم از داشتن آن‌ها بی‌بهره‌اند. برخی از این پلاگین‌ها آن‌قدر عملکرد خوبی دارند که باعث شده‌اند کاربران فایرفاکس نتوانند از این مرورگر دست بکشند.

یکی از بهترین افزونه‌های اختصاصی فایرفاکس، Tree Style Tab اســت. این افزونه نوار تب‌ها را به یک نوار کناری تبدیل می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تب‌ها را به‌صورت سلسله مراتب سه‌گانه سازمان‌دهی کنید. Tree Style Tab واقعا نشان می‌دهد که نبود این قابلیت در سایر مرورگرها چقدر آزاردهنده اســت. البته مرورگر ویوالدی از نوار کناری تب‌ها پشتیبانی می‌کند؛ اما امکان سازمان‌دهی تب‌ها به طریقه سلسله مراتبی در این مرورگر وجود ندارد.

81a710b0 3699 4e42 9ac4 a5ba210df9df خداحافظ گوگل کروم؛ سلام فایرفاکس

در حقیقت می‌توان گفت دلیل احتمالی انتخاب فایرفاکس توسط بسیاری از کاربران، افزونه‌ی Tree Style Tab اســت.

۹- بیشتر کارهایی که کروم‌ انجام می‌دهد، با فایرفاکس قابل انجام هستند

نهایتا باید گفت تفاوت بین فایرفاکس و کروم در بیشتر موارد جزئی اســت. شاید یکی از منابع پردازشی کمتری اســتفاده کند و دیگری عملکرد سریع‌تری داشته باشد؛ اما از نظر قابل اســتفاده بودن، هر دو مرورگر یادشده عالی‌اند؛ به عبارت دیگر هر کاری که در کروم می‌توانید انجام دهید، به‌احتمال خیلی زیاد در فایرفاکس هم قابل انجام اســت.

آیا می‌خواهید تب‌ها، علاقه‌مندی‌ها، پروفایل‌ها و سایر اطلاعات مرتبط با مرورگر را در بین دستگاه‌های مختلف همگام‌سازی کنید؟ برای توسعه‌ی وب‌سایت‌ها به کنسول و element inspector مرورگر نیاز دارید؟ در مورد جلوگیری از تأثیرات بدافزارها و امنیت سندباکس چطور؟ برای حفظ امنیت حساب‌های کاربری‌تان به بخش مدیریت رمزهای عبور احتیاج دارید؟ آیا برای کشف دردسرات عملکرد مرورگر نیاز به ابزار مدیریت وظایف دارید؟ (یادآوری: در نوار آدرس مرورگر فایرفاکس تایپ کنید about.perfoemance).

تمام قابلیت‌هایی که در بالا اشاره شد در مرورگر کروم ارائه می‌شود و مرورگر فایرفاکس نیز این امکانات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به یاد داشته باشید شباهت‌های این دو مرورگر از تفاوت‌های آن‌ها بیشتر اســت.

چه زمانی مرورگر گوگل کروم بهتر از فایرفاکس اســت؟

حتی اگر از جمله طرفداران سرسخت مرورگر فایرفاکس هستید، باز هم نصب بودن مرورگر کروم در سیستم شما ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد؛ زیرا گاهی شرایطی وجود دارد که گوگل کروم عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. در ادامه به برخی از برتری‌های گوگل کروم اشاره می‌کنیم:

 • اســتریم از کروم‌کست فقط با مروگر کروم کار می‌کند.
 • توسعه‌ی پیشرفـــــته‌ی وب معمولاً در کروم آسان‌تر اســت.
 • محیط کاربری روان این مرورگر تجربه‌ی اســتفاده از آن را ساده‌تر و آسان‌تر می‌کند.
 • اگر از سرویس‌های مختلف گوگل زیاد اســتفاده می‌کنید و سیاســت‌های مربوط به حریم خصوصی گوگل برایتان اهمیتی ندارد؛ می‌توانید در مرورگر کروم با چندین حساب کاربری، به سرویس‌های مورد نظرتان در گوگل به‌سرعت دسترسی داشته باشید.
 • سهم مرورگر کروم نسبت به فایرفاکس بیشتر اســت؛ به همین دلیل جهت‌گیری اســتانداردها و تکنولوژی‌های وب تحت تأثیر این موضوع قرار می‌گیرند و در نتیجه وب‌سایت‌ها تلاش می‌کنند سازگاری بیشتری با کروم داشته باشند.

آیا برای مهاجرت به فایرفاکس آماده‌اید؟

آینده فایرفاکس خوب به نظر می‌رسد و بهتر اســت ذهنتان را باز کنید و برای مدتی کاربر فایرفاکس باشید. 

اگر از فایرفاکس و کروم خوشتان نمی‌آید، مرورگر اپرا هم گزینه مناسبی به نظر می‌رسد.

آیا از فایرفاکس اســتفاده می‌کنید؟ اگر تصمیم دارید به فایرفاکس مهاجرت کنید، حیاتی‌ترین دلیل شما برای این کار چیست؟ اگر از کروم و فایرفاکس اســتفاده‌ می‌کنید، لطفا تجربه‌ی کاربری خود را در بخش نظرات با توما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته خداحافظ گوگل کروم؛ سلام فایرفاکس اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.