اکثر آیفونهایی که در دست دارید در یکی از مرموزترین کارخانجات دنیا تولید می شود، محیطی که خشونت در آن از پایگاههای نظامی هم بیشتر اســت.

اکثر آیفونهایی که در دست دارید در یکی از مرموزترین کارخانجات دنیا تولید می شود، محیطی که خشونت در آن از پایگاههای نظامی هم بیشتر اســت.
 
روزنامه گاردین در مطلبی خواندنی به انتشار بخشهایی از کتاب «یک دستگاه: تاریخچه رمزآلود آیفون» نوشته برایان مرچنت پرداخته که در آن دنیای غیرقابل تصور کارخانجات تولید آیفون در چین به عــکس کشیده شده اســت.
 
اکثر آیفونهایی که در سراسر دنیا به عنوان یک محصول جذاب به کار گرفـــــته می شوند در کارخانه یا به تعبیری پارک علم و فناوری «لانژوا» واقع در مجموعه عظیم Foxconn City تولید می شود. در واقع می توان گفت این مجموعه که در ژنزن واقع شده، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی در دنیاســت که مشتریانی همچون نوکیا، اپل، سونی و اچ پی دارد.
 
اگرچه در ظاهر امر اینگونه به نظر می رسد که کارخانه لانژوا به جهت تولید آیفونها، باید یکی از بهترین و جذاب ترین کارخانجات دنیا باشد اما واقعیت چیز دیگری اســت. بسیاری این کارخانه را در زمره مرموزترین و ناشناخته ترین کارخانجات دنیا هم قرار می دهند.

 

137807 146 خشونت در کارخانه آیفون! 

صف متقاضیان کار در Foxconn City ​

 

نیروهای امنیتی در تمامی دروازه های ورودی حضور دارند، کارگران نمی توانند بدون کارت شناسایی مخصوص وارد کارخانه شوند و از اثر انگشت رانندگانی که بار و تجهیزات وارد کارخانه می کنند اسکن گرفـــــته می شود.
 
در اینجا خبرنگاران بدون هماهنگی اجازه ورود ندارند. چندی پیش یک خبرنگار رویتر به دلیل عــکسبرداری آن هم از محوطه بیرونی کارخانه، از خودرویش بیرون کشیده شد و مورد ضرب و شتم قرار گرفـــــت. بر روی دیوار این کارخانه، چنین تابلویی جلب نظر می کند: متخلفان تحویل پلیس می شوند.

 

137808 236 خشونت در کارخانه آیفون! 

 

وقت ناهار برای کارگرانی که آیفونها را می سازند

 

با این توصیفات می توان گفت کارخانه ای که آیفونها در آن تولید می شود محیطی خشن تر از پایگاههای نظامی دارد!
 
بر روی تمامی آیفونها و بر اساس قانونی مشخص، این عبارت درج شده اســت: طراحی شده توسط اپل در کالیفرنیا، مونتاژ در چین. در واقع آیفونها به دست چینی هایی ساخته می شود که سهم غیرقابل انکاری در توسعه اقصادی کشورشان دارند.
 
جالب اینجاســت که آیفونها در مجموعه کارخانجاتی (Foxconn City) تولید می شوند که ۱.۳ میلیون نفر در آن مشغول به کار هستند و کارخانه لانژوا حدود ۴۵۰ هزار تن از آنها را در خود جای داده اســت.

 

137809 777 خشونت در کارخانه آیفون! 

اکثر کارگرانی که آیفونها را می سازند هر روز از این دروازه کثیف عبور می‌کنند

 

با این حال آمارها نشان می دهند که شمار این افراد به تدریج در حال کم شدن اســت. علت هم طریقهن اســت: شرایط کار در این کارخانه سخت تر از قبل شده و همزمان آمار خودکشی کارگران افزایش یافته اســت. روند خودکشی ها از ســال ۲۰۱۰ آغاز شد. در آن ســال ۱۸ مورد خودکشی صورت گرفـــــت که از این تعداد ۱۴ تن بر اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست دادند.
 
تداوم این روند رسانه ها را بر آن داشت که به بررسی خودکشی در خانه آیفون بپردازند. اما اوضاع نشان می دهد که تغییری صورت نگرفـــــته تا جایی که کارگران همچنان در شیفتهای ۱۲ ساعته کار می کنند. کارگرها باید در سکوت کار کنند و در صورت بروز اشتباه و مختل شدن خط تولید به شدت تنبیه می شوند. برخی کارگران این کارخانه را «تله روباه» عنوان می کنند زیرا در ظاهر گول زننده اما در باطن چیز دیگری اســت.

 

عــکــس هـای از داخل یکی مرموزترین کارخانه‌های آیفون در چین

 

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته خشونت در کارخانه آیفون! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.