نیمه‌شب دوشنبه بوی بدی در شهر خاش اســتان سیستان و بلوچستان احساس شد. این بوی بد چنان آزار‌دهنده بود که در مدتی کوتاه اغلب ساکنان شهر را به کوچه و خیابان کشاند.

137683 859 خواب آشفته مردم خاش

 

 کارشناسان موارد مختلفی را مطرح کردند. به عنوان مثال برخی معتقد بودند که فعالیت آتش‌فشان تفتان ممکن اســت باعث ایجاد این بو شده باشد.

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: نیمه‌شب دوشنبه بوی بدی در شهر خاش اســتان سیستان و بلوچستان احساس شد. این بوی بد چنان آزار‌دهنده بود که در مدتی کوتاه اغلب ساکنان شهر را به کوچه و خیابان کشاند.
 
هر کسی در مورد منشأ بو نظری می‌داد. حالا که مدتی از این حادثه گذشته مسوولان احتمال می‌دهند منشأ آن گازهای متصاعد شده از کوه آتش‌فشانی تفتان باشد البته برای آن احتمال‌های دیگری هم مطرح می‌کنند.
 
فرماندار خاش گفت: علت انتشار بوی نامطبوع در شهر فعالیت غیرمجاز یک کارخانه قیرسازی بوده اســت. همچنین مدیرکل بحران اســتان سیستان و بلوچستان درباره این اتفاق در گفت‌وگو با ایسنا گفت: حوالی ٣ بامداد امروز بوی بدی در بخش‌های مختلفی از شهرستان خاش اســتشمام شد که در پی آن ۵٣ نفر از شهروندان این شهر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کردند که تاکنون برابر آخرین آمارها، ٣۵ نفر از آنان ترخیص شده و مابقی که عمدتا دارای سابقه بیماری تنفسی بودند در بیمارستان بستری هستند.
 
غلامرضا اربابی درباره علل مطرح شده درباره این بو افزود: کارشناسان موارد مختلفی را مطرح کردند. به عنوان مثال برخی معتقد بودند که فعالیت آتش‌فشان تفتان ممکن اســت باعث ایجاد این بو شده باشد. گروهی دیگر فعالیت کارخانه ایزوگام را عامل ایجاد این بو می‌دانستند و برخی دیگر نیز معتقد بودند که منشأ این بو می‌تواند از شهرک صنعتی خاش باشد؛ اما تاکنون تمامی این موارد در حد احتمال و گمانه‌زنی اولیه بوده و هیچ چیز به شکل قطعی اعلام نشده اســت. اربابی با تاکید بر اینکه علت بروز این پدیده همچنان در دست بررسی اســت گفت: با مشارکت محیط زیست، کارشناسان زمین‌شناسی، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر دستگاه‌های مرتبط بررسی منشأ این بو آغاز شده و البته به نظر نمی‌رسد که دوباره چنین پدیده‌ای در شهرستان خاش تکرار شود.
 
همچنین ایرندگانی، مشاور فرماندار خاش در این باره می‌گوید: « نزدیکی‌های صبح سروصدای زیادی در شهر پیچید و مردم از خانه‌های‌شان بیرون آمدند. بعضی‌ها از حال رفـــــته بودند و ماشین‌های اورژانس برای بردن آنها به بیمارستان در شهر می‌چرخید. مردم بیشتر ترسیده بودند و سراسیمه از خانه‌های‌شان بیرون آمدند. عده‌ای خیال می‌کردند چیزی ترکیده و این بو به خاطر آن اســت. اما نیروی انتظامی مردم را خاطرجمع کرد که خطری آنها را تهدید نمی‌کند.
 
خیلی زود هم خبر در فضای مجازی پیچید و ستاد بحران برای منشایابی این بوی بد تشکیل شد.» علاوه بر این ایرنا به نقل از سرپرست سازمان اورژانس کشور نوشت: حادثه بوی نامطبوع در شهرستان خاش، ۵٣ مصدوم داشت، از این تعداد ٣۴ نفر بستری شدند که چهار نفرشان هنوز بستری هستند و بقیه مرخص شدند.
 
پیرحسین کولیوند افزود: از ۵٣ نفر مصدوم اســتشمام بوی نامطبوع در خاش ١٩ نفر به صورت سرپایی درمان شدند و تعداد ٣۴ نفر که شامل ١١ زن و ٢٣ نفر مرد بودند، بستری شدند. هم‌اکنون از مجموع ٣۴ نفر بستری اعلام شده، ٣٠ نفر ترخیص و ۴ نفر بستری هستند که ٣ نفر در بخش و یک نفر در CCU بستری هستند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته خواب آشفته مردم خاش اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.