1288980 463 دعوت روحانی از مردم برای حضور در آیین روز قدس

خبرگزاری ایسنا: رییس‌ جمهور با دعوت از همه مردم ایـــران برای حضور گسترده و باشکوه در راهپیمایی روز جهانی قدس و حمایت از مردم مظلوم فلسطین، اختلافات منطقه و جهان اسلام را به نفع صهیونیسم و تروریسم دانست و گفت: برای مهار صهیونیسم و تروریسم در منطقه، وحدت دنیای اسلام باید تقویت شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت ، گفت: ماه مبارک رمضان  ماه رحمت، غفران الهی و انس بیشتر با خدا، ماه قیام و صیام و آشنایی بیشتر با قرآن و عمل به مفاهیم آن و اســتفاده از شب های قدر اســت که به تعبیر قرآن ارزش آنها بیش از هزار ماه  می باشد.

وی اظهارداشت: یکی از فرصت هایی که انقلاب اسلامی در ماه مبارک رمضان برای ما بوجود آورد، اســتفاده از آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس و احیای مسئله فلسطین بود.

وی با اشاره به این‌که «موضوع فلسطین و قدس شریف از جهات مختلف برای ما، مسلمانان و جهانیان حائز اهمیت اســت»، گفت: هم ملت ایـــران و هم مسلمانان و سایر ملت های جهان به روز قدس به عنوان روزی که جهان موضوع فلسطین را فراموش نکند، احترام می گذارند.

رییس جمهور افزود: فلسطین در جایگاه جغرافیایی قرار گرفـــــته که سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا را به هم متصل می کند، آبهای دو اقیانونس اطلس و هند را از طریق مدیترانه و بحر احمر به هم متصل می کند و در قلب خاورمیانه نقطه ای حساس از لحاظ انرژی برای جهان اســت و از همه حیاتیتر فلسطین به عنوان سرزمین مقدس مورد احترام همه مذاهب و ادیان جهانی اســت.

وی گفت: در تعبیری درباره این سرزمین آمده که یک وجب زمین آن را پیدا نمی کنید مگر آنکه یک پیامبر در آن خدا را عبادت کرده باشد؛ مدفن انبیای بزرگ الهی در این سرزمین اســت و قدس شریف قبله گاه اول مسلمانان اســت؛ بنابر این موضوعی نیست که جهان اسلام ، مسلمانان و مردم منطقه بخواهند آن را فراموش کنند.

وی با اشاره به این‌که «در مسئله فلسطین موضوع آوارگی یک ملت با سابقه و صاحب تمدن بزرگ به نام ملت فلسطین مطرح اســت»، ادامه داد: امروز ملتی برای ۷۰ ســال اســت که آواره شده اند و بسیاری از آنها در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند و ســالهاســت که غزه در محاصره به سر می برد.

روحانی با بیان این‌که «در طول هفتاد ســال اشغال فلسطین، مردم منطقه و بویژه مردم فلسطین و همسایگان این سرزمین در رنج و عذاب و تجاوز رژیم ظالم، جنایتکار و غاصب صهیونیستی و رژیم آپارتایدی هستند که بر مبنای نژادی ، حکومت غاصبانه می کند، گفت: مسئله فلسطین را نمی توان به هیچ عنوان فراموش کرد؛ گرچه صهیونیست ها در ســال های اخیر با ترویج تروریسم در منطقه و دردسراتی که برای مردم منطقه بوجود آوردند، به دنبال این بودند که موضوع فلسطین به فراموشی سپرده شود.

وی با تاکید بر این‌که «روزجهانی قدس روز احیای مسئله فلسطین اســت تا همه افکار عمومی جهان را متوجه آن کند»، گفت: مسئله فلسطین موضوع یک ظلم بزرگ و نابخشودنی و آوارگی بزرگ یک ملت بوده و ریشه بسیاری از دردسرات و معضلاتی که در منطقه داریم از آن نشات می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: امروز کمتر پیش می آید که صهیونیست ها در پشت یا روی پرده در اختلافاتی که در میان کشورهای منطقه اســت، مداخله نداشته باشند.

رییس‌جمهور با بیان این‌که «امروز موضوع تروریسم در منطقه، جهان را تحت فشار قرار داده و باعث نگرانی همگان شده اســت»، اظهار داشت: تروریست هایی که در منطقه مجروح می شوند در بیمارستان های رژیم صهیونیستی مداوا شده ،تروریست ها را مسلح می کنند و به نفع آنها در منطقه بمباران هایی انجام می دهند و آشکار و طریقهن اســت که آنان حامی تروریسم در منطقه هستند.

وی تاکید کرد: ما امروز  باید هم در بیان و شعار و هم از لحاظ مادی و معنوی از ملت مظلوم فلسطین حمایت کنیم و هم در مقام عمل باید اقداماتی انجام دهیم که نقشه های صهیونیسم را در این منطقه دچار دردسر کند.

وی افزود: بی تردید اختلاف میان کشورهای منطقه و دنیای اسلام مانند اختلاف میان ایـــران و عربستان، قطر و عربستان، یمن وعربستان و نیز مصر و ترکیه در نهایت به نفع صهیونیسم جهانی و اسرائیل غاصب اســت.

روحانی اظهار داشت: اگر می خواهیم صهیونیسم را در منطقه مهار کنیم باید در دنیای اسلام وحدت ایجاد شود و اختلافات را حل کرده و بدانیم دمیدن در اختلافات به نفع صهیونیست ها اســت.

رییس جمهور با اشاره به اینکه باید اختلافات و معضلات منطقه توسط کشورهای منطقه حل و فصل شود، گفت: باید با زبان برادرانه و دوستانه بر مبنای منافع بلند مدت منطقه از طریق گفتگو و راه حل های سیاسی مسائل منطقه را برطرف کنیم و این آن چیزی اســت که رژیم صهیونیستی نمی خواهد.

وی خاطرنشان کرد: هرچه فعالیت تروریسم در منطقه افزایش یابد، به نفع صهیونیست ها خواهد بود چراکه همه اموال، ذخایر و نیروی انسانی کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم صرف خواهد شد و رژیم صهیونیستی با خیال راحت به تجاوز خود ادامه داده و موضوع فلسطین کم کم به عنوان موضوع دوم در جهان اسلام مطرح می شود.

وی با اشاره به اینکه مبارزه با تروریسم بر علیه صهیونیست ها و به نفع جهان اسلام اســت، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایـــران به مردم عراق برای مبارزه با تروریسم کمک کرده و امیدواریم به زودی موصل آزاد شود و آزادی موصل به عنوان رمز پیروزی ملت های منطقه در برابر توطئه تروریست ها باشد و روز جشن برای همه ملت هایی باشد که علیه تروریسم در حال مبارزه هستند.

دکتر روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایـــران به عنوان یک هدف اصلی برای صلح و ثبات منطقه به همه ملت هایی که با تروریسم مبارزه می کنند، کمک کرده و از آنان حمایت می کند.

رییس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایـــران اجازه نمی دهد که تروریسم بخواهد در منطقه گسترش پیدا کند و اگر اربابان تروریسم تصمیم گرفـــــتند که میدان فعالیت تروریست ها را به سرزمین مقدس ایـــران بکشانند، باید بدانند که جمهوری اسلامی ایـــران نه به تروریست ها و نه به اربابان آنها این اجازه را نخواهد داد.

روحانی تاکید کرد: اینکه جمهوری اسلامی ایـــران در برابر تجاوز تروریست ها قاطعانه می ایستد و علیه مقر اصلی که از آنجا تصمیم به انجام اقدامات تروریستی در مجلس شورای اسلامی و حرم امام راحل گرفـــــتند که البته به اهداف اصلی خود نیز دست نیافتند، اقدام می کند ، برای این اســت که آنها بدانند اگر بخواهند این اقدامات را در ایـــران اجرا کنند، با پاسخ قاطعانه ما مواجه خواهند بود.

رییس جمهور اظهار داشت: ما از ابتدا اعلام کردیم که موشک های ما موشک های دفاعی اســت و از کسی برای قدرت دفاعی خود اجازه نمی گیریم.

روحانی با بیان اینکه تصمیم جمهوری اسلامی ایـــران برای مبارزه با تروریسم یک تصمیم ارگانی، جناحی و فردی نیست بلکه تصمیم همه ملت ایـــران اســت، گفت: اقدام علیه مقر تروریست ها تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده و حتی اختیارات بالاتر از این اقدام هم به نیروهای مسلح خود داده ایم.

رییس جمهور افزود: ما اجازه نخواهیم داد که تروریست ها بخواهند ایـــران را میدان تاخت و تاز خود قرار بدهند و اربابان آنها نیز باید بدانند که ایـــران با سایر کشورهای منطقه تفاوت دارد.

روحانی با اشاره به سوابق ایستادگی و مقاومت ملت ایـــران و جوانان این کشور، گفت: حضور مردم در روز قدس نشان خواهد داد که مردم ایـــران با سایر ملت های منطقه تفاوت های زیادی دارند.

رییس جمهور تاکید کرد: حاکمان جدید در آمریکا هم باید کاملا بدانند اینجا جمهوری اسلامی ایـــران اســت و اگر آنها تصور کردند که می توانند ملت ایـــران را با لایحه و طرح جدید و اقداماتشان در سنا و کنگره تحت فشار قرار دهند، دچار اشتباه محاسباتی شده اند.

روحانی ادامه داد: دولت های قبل آمریکا این تجربه ها را دارد و  ۴۰  ســال اســت که آمریکا انواع توطئه ها علیه ایـــران را طراحی کرده اســت؛ البته دولت قبلی در آمریکا یک مقدار هوشیاری پیدا کرد و متوجه شد که در برابر ملت ایـــران باید از زبان تکریم اســتفاده کند و فهمید که باید به جای تهدیدها از میز مذاکره اســتفاده کند؛ هرچند آنها هم نتوانستند پیام ملت ایـــران را به طور کامل دریافت کنند.

رییس جمهور افزود: ظاهرا حاکمان جدید در آمریکا تجربه بسیار کمی در این زمینه دارند؛ آنها هم باید توجه داشته باشند که مردم ایـــران در برابر هرگونه تهدید و فشار پاسخ متناسب خواهند داد؛ ملت ایـــران نه ساکت می ماند و نه تهدید و فشار را تحمل می کند و پاسخ متناسب می دهد، کما اینکه در مواقع دیگر هم این پاسخ را داده اســت.

روحانی با بیان اینکه روز قدس امســال از ویژگی های خاصی برخوردار اســت، گفت: روز قدس هم برای احیاء موضوع فلسطین و قدس شریف و هم برای اعلام حمایت از ملت مظلوم فلسطین و هم به معنای ایستادگی در برابر ظلم منطقه و به مفهوم فریاد اتحاد مسلمانان در این سرزمین و رفع اختلافات در جهان اسلام اســت و هم به معنای مبارزه قاطع با تروریسم در منطقه و پاسخ به مداخله های نابجای قدرت های بزرگ بویژه آمریکا در منطقه اســت.

رییس جمهور تاکید کرد: ملت ایـــران امســال بهتر از هر ســال دیگر در راهپیمایی روز قدس حضور یافته و فریاد خود را بر سر ظلم و تجاوز با صدای بلند اعلام خواهد کرد و مطمئن هستیم که پیروزی نهایی از آن ملت های مسلمان و منطقه خواهد بود و توطئه اســتکبار و صهیونیسم حتما ناموفق خواهد بود، کما اینکه تا به امروز ناموفق بودند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته دعوت روحانی از مردم برای حضور در آیین روز قدس اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.