طبق قوانین و مقررات افرادی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند مجاز به واردات ۷۱ قلم کالا هستند که برای هر یک از این کالاها سقفی خاص در نظر گرفـــــته شده اســت.

137682 231 مرزنشینان مجاز به واردات چه کالاهایی هستند؟

 

بر اساس مقرراتی در که در حال حاضر وجود دارد، واردات کالاهای خوراکی در مناطق مرزی و از سوی مرزنشینان دارای معافیت صد در صدی از پرداخت تعرفه‌های واردات کالا محسوب می‌شود و در مورد کالاهای غیرخوراکی این تخفیف‌ها به ۵۰ نسبت می‌رسد.
 
به نقل ایسنا، اگرچه طی ســال‌های گذشته وارداتی که در مناطق مرزی و از سوی کول‌بران صورت می‌گیرد به عنوان یکی از معضلات کشور شناخته شده و انتقادات متعدد به همراه داشته اســت اما قوانین موجود در این حوزه سقفی را برای واردات این افراد در نظر گرفـــــته که شاید رقم چندان بالایی به شمار نرود.
 
بر اساس مقرراتی در که در حال حاضر وجود دارد، واردات کالاهای خوراکی در مناطق مرزی و از سوی مرزنشینان دارای معافیت صد در صدی از پرداخت تعرفه‌های واردات کالا محسوب می‌شود و در مورد کالاهای غیرخوراکی این تخفیف‌ها به ۵۰ نسبت می‌رسد.
 
محصولات خوراکی مجاز
طبق قوانین موجود برای واردات برنج از سوی مرزنشینان ســالانه هر فرد (به جز اســتان‌های گیلان و مازندران) مجاز به واردات ۵۰ کیلوگرم برنج خواهد بود.
 
همچنین ساکنان مناطق مرزی می‌توانند ســالانه ۱۵ کیلوگرم قند و شکر به ازای هر نفر و یک کیلوگرم چای (به جز اســتان گیلان) وارد کنند.
 
در خصوص روغن نباتی مایع و جامد (به اســتثنای روغن زیتون) امکان واردات ســالانه ۱۰ کیلوگرم کالا به ازای هر نفر وجود دارد.
 
همچنین هر فرد مرزنشین می‌تواند ســالانه پنج کیلوگرم تمبر هندی، سه کیلوگرم انواع ادویه، وارد کند.
 
علاوه بر این هر نفر ساکن مناطق مرزی ســالانه مجاز به واردات ۱۰ کیلوگرم میوه گرمسیری شامل انبه، آناناس و موز خواهد بود و هر خانوار ســالانه می‌تواند پنج کیلوگرم انواع مختلف بذر گوجه فرنگی، بادنجان، خیار، پیاز، کلم و فلفل وارد کند.
 
در کنار این موارد،هر ۱۰ نفر ساکن مناطق مرزی می‌توانند ســالانه یک کیلوگرم مایع پنیر نیز وارد کنند.
 
لوازم صوتی و عــکسی و خانگی
در حوزه برخی لوازم خانگی مانند چرخ خیاطی خانگی، دستی، گلدوزی و صنعتی به ازای هر ۵۰ نفر ســالانه امکان واردات یک دستگاه وجود دارد.
 
همچنین در نقاط مرزی کشور هر ۱۰ خانوار می‌تواند ســالانه یک دستگاه آبمیوه‌گیری را به مرزهای کشور منتقل کنند.
 
برای هر پنج خانوار در طول ســال امکان نقل و انتقال یک عدد پنکه سقفی نیز در نظر گرفـــــته شده اســت و در حوزه انواع کامپیوتر PC (سری کامل شامل کیس، مانیتور، کیبورد و اسپیکر) هر ۵۰ خانوار ســالانه مجاز به واردات یک دستگاه کامپیوتر خواهند بود.
 
علاوه بر این هر پنج خانوار می‌توانند ســالانه یک دستگاه تلویزیون ۴۰ اینچ و بالاتر (ال سی دی و غیره) را با تخفیف‌های ۵۰ نسبتی وارد کنند.
 
در حوزه انواع کولرهای گازی نیز به ازای هر پنج خانوار امکان واردات یک دستگاه در ســال وجود دارد و این جمعیت مرزنشین در طول ســال مجاز به واردات یک همزن برقی و یک دستگاه   انواع رادیو ضبط و پخش خواهند بود.
 
همچنین هر پنج خانوار در مناطق مرزی مجاز به واردات ســالانه یک دستگاه DVD صوتی و عــکسی خواهند بودو هر ۱۰ خانوار نیز می‌توانند در طول ســال یک دستگاه یخچال فریزر، یک دستگاه چرخ گوشت و یک دستگاه ماشین لباسشویی وارد کشور کنند.
 
علاوه بر این هر ۱۰ خانوار مرزنشین نیز ســالانه مجاز به واردات یک دستگاه اتوی برقی خواهد بود و برای هر پنج خانوار در طول ســال امکان نقل و انتقال یک عدد پنکه سقفی نیز در نظر گرفـــــته شده اســت. در حوزه انواع کامپیوتر PC (سری کامل شامل کیس، مانیتور، کیبورد و اسپیکر) هر ۵۰ خانوار ســالانه مجاز به واردات یک دستگاه کامپیوتر خواهند بود
 
واردات لوازم آشپزخانه مجاز
در مناطق مرزنشین کشور برای هر فرد واردات ســالانه یک دست اســتکان و نعلبکی بلامانع بوده و ســالانه هر نفر مجاز به واردات یک دست قاشق و چنگال خواهد بود.
 
طبق قوانین موجود هر خانوار مرزنشین در طول ســال مجاز اســت از کشورهای دیگر سه عدد کارد آشپزخانه،یک دستگاه فلاسک چای و شیشه آن وارد کند.
 
دستگاه‌های مختلف و سایر موارد
بر اساس مقررات موجود،به ازای هر ۱۰ نفر از ساکنان مناطق مرزی ســالانه امکان وارد کردن دو حلقه لاســتیک وجود دارد و برای هر ۳۰ نفر ســالانه انتقال یک دستگاه دوچرخه بلامانع اســت.  
 
همچنین به ازای هر ۵۰ نفر در ســال امکان تهیه یک دستگاه شیردوشی و یک دستگاه فتوکپی وجود دارد.
 
واردات ســالانه ۱۰ کیلوگرم نخ دروگر برای هر خانوار از دیگر تمهیداتی اســت که برای مرزنشینان در نظر گرفـــــته شده و قطعات یدکی موتور قایق و لنج نیز برای هر خانوار تا سقف ارزش ۲۰۰ هزار تومان مجاز محسوب می‌شود.
 
علاوه بر این در حوزه ابزارآلات برش، برای هر خانوار ســالانه امکان وارد کردن یک دستگاه به ارزش ۱۰۰ هزار تومان وجود دارد.
 
همچنین همچنین هر خانوار می‌تواند در طول ســال پنج متر پارچه چتایی و یک دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن وارد کند.
 
طبق مقررات هر ۱۰ خانوار ســالانه مجاز به نقل و انتقال یک دستگاه ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی خواهند بود و هر خانوار ســالانه می‌تواند قطعات یدکی ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی را با ارزش ۲۰۰ هزار تومان به داخل مرزهای کشور منتقل کند.
 
علاوه بر این هر ۱۰ خانوار می‌تواند ســالانه یک دستگاه موتور آب کشاورزی (بدون پمپ)، یک دستگاه سمپاش، یک دستگاه بافت تور ماهیگیری وارد کند. علاوه بر این امکان واردات نخ تور ماهیگیری نیز برای هر خانواده مرزنشین معادل ۵۰ کیلوگرم در ســال در نظر گرفـــــته می‌شود. علاوه بر این هر خانوار در ســال می‌تواند ۱۰۰ کیلوگرم سیم گرگور برای ساخت قطعات صید ماهی و ۵۰ کیلوگرم قلاب ماهی‌گیری وارد کند.
 
در حوزه انواع لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات راه‌سازی (به اســتثنای تولید داخل با تشخیص وزارت صنایع و معادن) امکان انتقال ســالانه ۲۰۰ هزار تومان کالا برای هر خانوار در نظر گرفـــــته شده اســت. علاوه بر این هر خانوار مرزنشین در طول ســال می‌تواند یک عدد ریش تراش دستی – برقی، یک عدد چراغ اضطراری، پنج کیلو میخ مخصوص لنج سازی باری وارد کند.
 
علاوه بر این هر ۲۰ خانوار مجاز به واردات ســالانه یک دستگاه موتور ژنراتور برق تا ۲۰ کیلو وات، یک دستگاه موتور برای قایق و لنج باری و صیادی، یک دستگاه ابزار نجاری برای لنت‌سازی خواهند بود.
 
هر خانواده مرزنشین در طول ســال مجاز اســت یک دستگاه ماشین پشم چینی، یک عدد انواع قیچی (خیاطی، باغبانی یا پشم‌چینی)، یک عدد ماشین حساب چینی یا رومیزی، یک عدد فریم عینک، یک دستگاه خامه‌گیر وارد کند.
 
همچنین هر ۵۰ نفر مرزنشین مجاز به واردات ســالانه یک دستگاه بسته‌بندی مواد غذایی بوده و می‌تواند یک دستگاه تولید ظروف یک بار مصرف را وارد کند.
 
در حوزه واردات لامپ‌های کم‌مصرف زیر ۲۵ وات هر فرد مرزنشین مجاز به واردات پنج عدد لامپ بوده و و علاوه بر هر پنج خانوار می‌توانند یک پرگار مربوط به دوربین نقشه‌برداری و انواع دستگاه تراش وارد نمایند.
 
همچنین هر خانوار مجاز به واردات ســالانه سه کیلو انواع بلبرینگ بوده و در حوزه تونر فتوکپی هر خانوار می‌تواند در طول ســال اجناسی به ارزش ۱۵۰ هزار تومان وارد کند.
 
علاوه بر این در نقاط مرزنشین هر خانواده می‌تواند ســالانه ۱۰ متر انواع پارچه و دو عدد انواع روسری، دو تخته پتو وارد کند.
 
طبق مقررات هر فرد ساکن در این مناطق می‌تواند در طول ســال یک دستگاه بخاری نفتی به داخل کشور منتقل کند. همچنین به ازای هر خانوار در ســال امکان واردات ۵۰ کیلوگرم خوراک دام، طیور و آبزیان وجود دارد.
 
هر خانوار مرزنشین مجاز اســت در طول ســال یک قطعه چمدان  نیز وارد کند.
 
اما آخرین بند از کالاهایی که واردات آنها برای مرزنشینان مجاز شناخته شده کاغذهایی اســت که تحت ردیف‌های خاص شناخته شده اند و در این حوزه نیز برای هر فرد امکان واردات ســالانه هفت کیلوگرم کاغذ وجود دارد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته مرزنشینان مجاز به واردات چه کالاهایی هستند؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.