بعضی از ما برای افزایش عمر باتری گوشی خود دست به اقداماتی میزنیم که نه تنها مناسب نیستند و عمر باتری را افزایش نمی‌دهند، بلکه به گوشی آسیب وارد می‌کنند. در ادامه مطلب با ما باشید تا به نکات حیاتی در این خصوص بپردازیم.

عمر باتری گوشی، یکی از دردسراتی اســت که کاربران تلفن‌های هوشمند این‌روزها با آن روبه‌رو هستند. بعضی از ما برای افزایش عمر باتری گوشی خود دست به اقداماتی میزنیم که نه تنها مناسب نیستند و عمر باتری را افزایش نمی‌دهند، بلکه به گوشی آسیب وارد می‌کنند. در ادامه مطلب با ما باشید تا به نکات حیاتی در این خصوص بپردازیم.

بعد از شارژ کردن باتری گوشی به طور کامل، حتماً گوشی را از شارژر جدا کنید. این عبارت قطعاً برای همه شما هم آشنا اســت. که اگر پس از شارژ باتری گوشی آن را از شارژر جدا نکنید، به گوشی آسیب وارد می‌شود. این موضوع برای گوشی‌های قدیمی درست بود. در گوشی‌های قدیمی با توجه به جنس باتری آنها وقتی بیش از حد گوشی به شارژر متصل بود، گوشی بیش از حد داغ می‌شد و بعد از گذشت زمان کارایی آن پایین می‌آمد. افزایش دمای گوشی به باتری آسیب جدی وارد می‌کرد. اما این موضوع اکنون در گوشی‌های هوشمند امروزی برطرف شده اســت چرا که در دستگاه‌های هوشمند امروزی مدیریت انرژی هوشمندانه‌تر عمل می‌کند و اگر گوشی پس از شارژ کامل باز هم به شارژر متصل باشد، برای آن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. پس اگر از گوشی‌های هوشمند اســتفاده می‌کنید و بعد از شارژ گوشی، شارژر هنوز به گوشی متصل بود، نگران نباشید، چرا که اتفاقی رخ نخواهد داد.

برای شارژ گوشی، باید حتماً باتری گوشی خالی باشد. این عبارت هم کاملاً اشتباه اســت. برای گوشی‌های قدیمی این داســتان سازگارتر اســت چرا که باتری‌های آنها نیکل کادمیوم یا نیکل هیدرید فلز بوده واین باتری‌ها اگر قبل از شارژ به‌صورت کامل خالی نشوند ظرفیت اصلی خود را به‌اصطلاح فراموش می‌کنند. اما در گوشی‌های هوشمند امروزی که جنس باتری لیتیوم یون اســت داســتان متفاوت اســت. باتری‌های لیتیوم یون بیشترین عمر را در بین انوع باتری‌ها دارند، اما همیشه باید از خالی شدن آنها بپرهیزید، این نوع باتری باید حتماً قبل از خالی شدن کامل در شارژ قرار بگیرند تا آسیب نبینند. پس اگر از کاربران گوشی‌های هوشمند هستید، به هیچ‌عنوان نگران این موضوع نباشید که حتماً باید شارژ گوشی شما خالی شود و بعد آن را به شارژ متصل کنید، بلکه اگر شارژ باتری گوشی شما کاملاً خالی شود، می‌تواند برای باتری خطرناک هم باشد.

حتماً از شارژر اصلی گوشی برای شارژ آن اســتفاده کنید. این عبارت تنها به نفع تولید کنندگان گوشی و لوازم جانبی آنها اســت. بسیاری از شما در کاتالوگ‌های گوشی‌های خود حتماً دیده‌اید که نوشته شده اســت حتماً برای شارژ گوشی از شارژ اصلی گوشی اســتفاده کنید. شرکت‌ها می‌خواهند شما را برای خرید لوازم جانبی گوشی تشویق کنند و بحث سلامت باتری گوشی شما مطرح نیست. هر شارژی که بتواند گوشی شما را شارژ کند، برای این کار مناسب اســت و اســتفاده از آن هیچ آسیبی به سلامتی باتری گوشی شما وارد نمی‌کند. در برخی مواقع نوع شارژر اســت که اگر عوض شود می‌تواند در سرعت شارژ باتری گوشی شما موثر باشد برای مثال سرعت شارژ با کابل‌های یو‌اس‌بی از سرعت شارژ با شارژ‌های اصلی کمتر اســت، اما در کل همه آنها قادر به شارژ باتری گوشی شما هستند بدون آنکه آسیبی به سلامتی آن وارد نمایند.

از گوشی که متصل به شارژر اســت، اســتفاده نکنید. این عبارت‌ هم زیاد به گوش شما خورده اســت، عبارتی که از نظر منطقی ثابت نشده اســت. بسیاری از شما شنیده‌اید که وقتی گوشی برای شارژ به شارژر متصل اســت، اســتفاده از آن خطرناک اســت و احتمال آتش گرفـــــتن، منفجر شدن و برق‌گرفـــــتگی اســت که متاسفانه هیچ یک از موارد ذکر شده درست نمی‌باشد، چون هیچ یک به اثبات نرسیدند.

غیرفعال کردن بلوتوث، مکان‌یاب عمر شارژباتری را افزایش می‌دهد. این عبارت هم به صورت کامل درست نیست. درست اســت غیرفعال کردن مکان‌یاب، بلوتوث، جی‌پی‌اس و فعال کردن حالت پرواز می‌تواند اندکی عمر باتری را افزایش دهد، اما این میزان آنقدر زیاد نیست. مثلاً می‌شود به افزایش یک ساعت و نیم عمر باتری در طول یک روز اشاره کرد. پس بهتر اســت از هر سرویسی که میخواهید در هنگام نیاز اســتفاده کنید.

دیگر اخبار نویسنده

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته نکات حیاتیی که در مورد باتری گوشی‌ هوشمند خود باید بدانید توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.