ویدیو مارکتینگ یکی از جریان‌های موفق ســال ۲۰۱۶ بوده اســت و نشانه‌ای برای افول آن در ســال ۲۰۱۷ نمی‌بینیم.

آمارها از موفقیت روند پیشرفـــــت ویدیو مارکتینگ حکایت دارند. یک پژوهش نشان می‌دهد افراد پس از دیدن یک ویدیو در مورد محصول، ۶۴ تا ۸۵ نسبت بیشتر علاقه‌مند به خرید آن می‌شوند و ۷۱ نسبت بازاریابان اظهار کرده‌اند که ویدیومارکتینگ بیش از هر طریقه بازاریابی دیگری به تصمیم نهایی برای خرید محصول منجر می‌شود.  

اگر منافع اولیه کافی نبودند، یک رسانه‌ی غنی می‌تواند با الگوریتم‌های موتور جستجو بهتر دیده شود. بنابراین وجود ویدیو در وب‌سایت شما می‌تواند وضعیت سئوی آن را بهبود دهد

آیا ویدیو برای کسب و کار شما مفید اســت؟

به‌طور خلاصه پاسخ این سؤال مثبت اســت. دسترسی آنلاین در بازارهای توسعه‌یافته تقریباً امری جهانی محسوب می‌شود. ۸۴ نسبت بزرگ‌ســالان آمریکایی کاربران اینترنت هستند و برای متولدین بعد از دهه‌ی پنجاه میلادی این رقم به ۹۵ نسبت می‌رسد. ۹۲ نسبت کاربران موبایل‌ها ویدیو تماشا می‌کنند و حیاتی‌تر اینکه ویدیو به اشتراک می‌گذارند.

پیام‌های متنی روی گوشی‌های کوچک‌تر به‌ندرت نتیجه می‌دهد اما ویدیو برای موبایل عالی اســت.

کسب‌وکار شما هر اندازه‌ای باشد و هرچه بخواهید بفطریقهید، به احتمال قریب به یقین افراد بازار هدف شما روی اینترنت آماده و منتظر شما هستند و اگر از محصول یا خدمت شما راضی باشند، پیام شما را به اشتراک می‌گذارند.

ویدیومارکتینگ نسبت به تبلیغات عــکسی و متنی به‌مراتب پیچیده‌تر اســت و همین موضوع می‌تواند دردسرساز شود، به‌ویژه اگر بخواهید این کار را به‌تنهایی یا به‌عنوان بخشی از یک تیم کوچک غیرتخصصی انجام دهید.

۹۲نسبت کاربران موبایل‌ها ویدیو تماشا می‌کنند و حیاتی‌تر اینکه ویدیو به اشتراک می‌گذارند.

تولید ویدیوهای تبلیغاتی مفید با تجهیزات ساده تا حد زیادی بستگی به مهارت‌ها و تجهیزات موجود و اهداف شما دارد. یک ویدیوی شش‌ثانیه‌ای سریع می‌تواند به‌راحتی با یک موبایل گرفـــــته شود؛ درحالی‌که یک دوربین حرفه‌ای ۴۰۰ دلاری روی سه‌پایه می‌تواند ویدیوهای با ظاهر حرفه‌ای‌تری بسازد.

قطعاً با تولید ویدیوهای حرفه‌ای نتایج بهتری می‌گیرید. ویدیوهای باکیفیت و خوش‌ساختی که گرافیک، متن، طرح و صدای باکیفیتی دارد (آماتورها به‌ندرت تمام این موارد را پوشش می‌دهند) مشتریان بالقوه را راحت‌تر تحت تأثیر قرار می‌دهند.

به آنچه می‌خواهید از طریق ویدیو به آن برسید، فکر کنید. یک ویدیو با کیفیت متوسط دردسری ایجاد نمی‌کند؛ اما اگر هدف شما نمایش کسب‌وکار یا محصولتان در یک ویدیوی واقعی و جدی باشد، کیفیت اهمیت پیدا می‌کند. یک ویدیوی بی‌کیفیت می‌تواند مشتریان بالقوه را منصرف کند.

هزینه‌های ویدیو

اگر خودتان این کار را انجام می‌دهید و ابزارهای لازم را در اختیار دارید، بخش تولید بدون هزینه خواهد بود. در واقع تنها هزینه شما از دست دادن ساعات مفید کاری اســت که می‌توانستید به وظایف دیگری بپردازید. ولی اگر بخواهید ضبط ویدیو را حرفه‌ای انجام دهید، بسیار پرهزینه خواهد بود. با اینکه ممکن اســت برای ویدیوی به این کوتاهی، مبالغ دریافتی یک تیم حرفه‌ای زیاد به نظر برسد؛ ولی شما با در اختیار گرفـــــتن این ویدیو می‌توانید آن را در ده‌ها زمینه‌ی مختلف برای تبلیغ کسب‌وکارتان به کار ببرید و به یاد داشته باشید که برای رشد کسب‌و‌کارتان هیچ پلتفرمی بهتر از ویدیو نیست. باید حواســتان به هزینه‌های پنهان هم باشد؛ برای مثال ممکن اســت لازم باشد هزینه‌های بیشتری برای تبلیغ و معرفی این ویدیو متحمل شوید. این نوع محاسبات باعث می‌شود برآورد اولیه‌ی مناسبی در مورد هزینه‌ها به دست آورید و در نهایت تنها برای خدماتی که واقعاً به آن‌ها احتیاج دارید هزینه کنید.

محاسبه‌ی میزان بازگشت سرمایه‌

بعد از سرمایه‌گذاری روی ویدیو، اولویت اول شما اندازه‌گیری نتایج اســت تا ببینید آیا فطریقه اضافه‌ای که ایجاد شده اســت، هزینه‌های تبلیغات را توجیه می‌کند. تعیین دقیق علت هر فطریقه غیر ممکن اســت؛ اما ابزارهای فراوانی وجود دارند که می‌توانند میزان اثربخشی ویدیوها‌یتان را نشان دهند. 

گوگل ابزاری دارد که از طریق آن می‌توانید تگ‌هایی را به لینک‌ها بیفزایید که به وب‌سایت‌ شما ارجاع داشته باشند (این تگ‌ها به پارامترهای UTM مشهورند). بنابراین شما با حساب گوگل آنالیتیکس خود می‌توانید متوجه شوید بیننده‌ی وب‌سایت‌ شما از چه منبعی به آن دسترسی پیدا کرده اســت که در این مثال منبع، همان ویدیوی تبلیغاتی خواهد بود.

5ebdec46 bb3f 4135 9f74 5154da2b65e0 ویدیو مارکتینگ یکی از مؤثرترین طریقه‌های بازاریابی

یوتیوب و فیسبوک هم ابزارهای رایگان خودشان را برای ردیابی رفـــــتار مخاطبان شما دارند و وب‌سایت‌های تجاری مانند ویزیتیا امکانات کاملی برای ردیابی مشتری در اختیار شما قرار می‌دهند.

شروع کنید

روزبه‌روز کسب‌وکارهای بیشتری برای رساندن پیامشان به مشتری به ویدیو روی می‌آورند و از آنجایی که اســتفاده از موبایل‌های هوشمند همیشه در حال افزایش اســت، اهمیت ویدیو هم همواره بیشتر می‌شود.

انتظار موفقیت آنی نداشته باشید. هرچند ممکن اســت نخستین تلاش شما به موفقیت چشم‌گیری منجر شود یا شاید باید منتظر چهارمین یا پنجمین ویدیوتان بمانید تا به سود واقعی برسید.‌کافی اســت به کار ادامه بدهید و حتماً نتیجه می‌گیرید.

به نظر شما در ایـــران چقدر به این نوع تبلیغات بها داده می‌شود و میزان اثربخشی آن تا چه حد قابل اتکا اســت؟ ویدیوهای طنز سریالی تا چه حد توانسته‌اند بر موج محبوبیت ویدیوهای کوتاه و بازاریابی ویدیویی سوار شوند؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ویدیو مارکتینگ یکی از مؤثرترین طریقه‌های بازاریابی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.