323567 596 پیام‌ها و پیامدهای حمله موشکی سپاه

کامران پرهوده؛ حمله موشکی یکشنبه شب سپاه پاسداران به مواضع گروه تروریستی داعش در اســتان دیر الزور سوریه که با شلیک ۶ فروند موشک میان برد زمین به زمین “ذوالفقار” و “قیام” از سایت‌های موشکی شهدای کرمانشاه و سنندج صورت گرفـــــت، پاسخ طریقهنی از سوی جمهوری اسلامی به اقدامات تروریستی ۱۷ خرداد ماه عناصر تکفیری در تهران بود که منجر به شهادت ۱۸ نفر و جراحت بیش از ۵۰ نفر از هموطنان گردید.

آنچه این اقدام نظامی را بیش از پیش با اهمیت می‌سازد برخی ویژگیهای آنست که در زیر بدان پرداخته می‌شود:

۱ – امنیت یکی از وجوه کارآمدی نظام جمهوری اسلامی بوده که با اهدای خون هزاران شهید و هوشمندی دستگاههای امنیتی و نیروهای نظامی حاصل گردیده اســت. بر این اساس تداوم ثبات و امنیت ایـــران در منطقه پرتلاطم خاورمیانه به عنوان کانون و مرکز ثقل ناامنی‌ها در دنیای امروزی، جای هیچ گونه مماشاتی را در مقابله با اقدامات اختلال گرانه تروریستی باقی نمی‌گذارد چرا که تامین و حفظ امنیت – در ابعاد مختلف آن – به هیچ وجه قابل مصالحه و مسامحه نیست. اساسا حملات تروریستی تهران به قصد بر هم زدن این مولفه حیاتی کارآمدی جمهوری اسلامی و ایجاد فضای رعب و وحشت در قلب ایـــران به وقوع پیوست؛ بر این مبنا اگر پاسخ ایـــران به این اقدامات به فوریت، با شدت و در سطحی وسیع‌تر انجام نمی‌شد قطعا تروریست‌ها و حامیان آن‌ها را در تداوم و تشدید اقدامات وحشیانه خود مصمم‌تر می‌ساخت. واکنش موشکی یکشنبه شب سپاه نشان داد بر خلاف پاریس و لندن که در مقابل حملات تروریست‌ها، اراده و یا توان انتقام و اقدام مقابله جویانه را نداشتند، اما تهران هیچ گاه ساکت و منفعل نخواهد ماند.

۲ – این اقدام علاوه بر آنکه پاسخ طریقهن و قاطعی به تروریست‌ها بود در واقع هشداری به حامیان منطقه‌ای و پیامی به پشتیبانان فرامنطقه‌ای آن‌ها نیز هست تا دست از پشتیبانی آشکار و نهان از اقدامات تروریستی بر علیه جمهوری اسلامی و منافع آن بر دارند. تقریبا جای هیچ شکی نیست که اقدامات تروریستی ۱۷ خرداد تهران با چراغ سبز و حمایت‌های عیان و نهان حامیان آن‌ها بویژه عربستان صورت گرفـــــته اســت. در این چارچوب، عربستان سعودی و اسرائیل در ابعاد منطقه‌ای و ایالات متحده در ابعاد فرا منطقه‌ای مخاطبین اصلی این پیام بوده اند که البته تا زمان نگارش این مطلب موضع گیری خاصی از سوی آن‌ها صورت نپذیرفـــــته اســت.

۳ – حملات موشکی سپاه علاوه بر آنکه اقدام تلافی جویانه تهران در قبال اقدامات تروریستی داعش محسوب می‌شود می‌توان آنرا به عنوان پاسخی به مصوبه چند روز پیش سنای آمریکا در خصوص افزایش تحریم‌ها در قبال برنامه موشکی ایـــران و همچنین فعالیت‌های سپاه پاسداران نیز برشمرد. جمهوری اسلامی با این اقدام عملا با یک تیر چندین نشانه را هدف گرفـــــت که یکی از آن‌ها پاسخگویی عملی به روند تشدید فشار‌ها بر علیه برنامه‌های تسلیحاتی دفاعی ایـــران بوده اســت.

۴ – شکل و نحوه حمله موشکی به مواضع تروریستهای تکفیری در ورای مرزهای ایـــران نشانگر توان موشکی جمهوری اسلامی بوده اســت. مقصد عملیات یعنی شهر المیادین در اســتان دیر الزور سوریه در فاصله ۶۵۰ کیلومتری از محل پرتاب موشک در اســتانهای کرمانشاه و کردستان قرار داشته و موفقیت این عملیات می‌تواند دال بر توانمندی برنامه موشکی بومی ایـــران باشد بویژه آنکه ایـــران دارای توان و ذخائر عظیم موشکی با برد بلند نیز می‌باشد که برد آن‌ها تا ۲۲۰۰ کیلومتر یعنی بیش از ۳ برابر برد موشکهای حمله دیشب اســت. اما آنچه که این اقدام نظامی را بیش از پیش شایان توجه می‌سازد شلیک موشک‌ها به مقصد کشوری در غیر همسایگی ایـــران و عبور از فراز کشوری ثانوی اســت که در دهه‌های اخیر فقط آمریکا و روسیه بدین شکل دست به حملات موشکی زده اند.

۵ – نکته حیاتی دیگر در خصوص اقدام ضد تروریستی ایـــران به محل شلیک موشک‌ها بر می‌گردد. به نظر می‌رسد تصمیم گیرندگان در این فرآیند علاوه بر در نظر گرفـــــتن موضوع مسافت جغرافیایی و برد موشک‌ها، هوشمندانه و تعمدا اســتانهایی را به عنوان پایگاههای شلیک موشک برگزیده اند که عوامل حادثه ۱۷ خرداد تهران اصالتا از آنجا بوده اند. این انتخاب در واقع پیام قاطع و طریقهنی از سوی جمهوری اسلامی برای گروههای تروریستی تکفیری اســت که در تلاش برای جذب نیرو از اســتانهای مرزی ایـــران بوده و می‌کوشند تا با اقدامات خرابکارانه و تفرقه افکنانه خود، این مناطق را بواسطه سکونت اقلیت‌های قومی و مذهبی نا امن سازند.

۶ – شاید برای برخی این ذهنیت ایجاد شود که حمله موشکی ایـــران بر خلاف موازین بین المللی بوده و می‌تواند برای جمهوری اسلامی تبعاتی به دنبال داشته باشد و یا اینکه از آن به عنوان اقدامی در راســتای جنگ افروزی تلقی شود. واقعیت آنست که این اقدام به خودی خود ناقض هیچ اصلی در قوانین بین المللی نمی‌باشد؛ چرا که اولا ایـــران در مقام دفاع مشروع از خود و در پاسخ به حملات تروریست‌ها دست به این اقدام زده و ثانیا این اقدام نظامی با هماهنگی دولت‌های سوریه و عراق صورت پذیرفـــــته که یکی از آن‌ها محل فرود موشک‌ها و دیگری کشور واسط در این رخداد بوده اســت.

۷ – نکته حیاتی دیگر در خصوص حمله موشکی سپاه، اهمیت راهبردی اســتان دیر الزور سوریه در شرایط کنونی اســت. این اســتان عملا و پس از شکست‌های ادامه دار داعش در ماههای اخیر و در آستانه سقوط شهر رقه مرکز حکومت خودخوانده و نامشروع تروریست‌ها، به پایتخت جدید آنان تبدیل شده و از سوی دیگر همزمان با خروج قریب الوقوع داعش از شهر موصل در عراق به عنوان محل تجمع فرماندهان و سران تروریست‌ها مبدل گشته اســت.

۸ – در خصوص موضع گیری و واکنش طرف‌های خارجی در قبال این قضیه، به احتمال بسیار زیاد آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن تلاش خواهند نمود تا با اتهام زنی به جمهوری اسلامی به بهانه حمله به کشوری دیگر، مستمسک لازم را برای تحت فشار قرار دادن ایـــران فراهم نموده و از این طریق بر ادعاهای خود حول برنامه موشکی ایـــران و نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی دامن بزنند که البته این امر با توجه به سطح مخاصمه فی مابین، چندان غیر طبیعی نمی‌نماید.

 

با این حال به نظر می‌رسد عبور جمهوری اسلامی از نقش مستشاری به ورود مستقیم در عرصه بحران سوریه و همچنین غیر منتظره و غیر قابل پیش بینی بودن این حملات عملا سبب بهت و حیرت طرفهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دخیل در این موضوع شده و همین امر نحوه واکنش آن‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از سوی دیگر با پیام طریقهنی که به تروریست‌ها داده شد بسیار بعید اســت که آن‌ها جرات تکرار حملات تروریستی را در داخل مرزهای ایـــران داشته باشند چرا که در این صورت پاسخ ایـــران بسیار وسیع‌تر، کوبنده‌تر و شدیدتر خواهد بود.

 


*دانشجوی دکترای علوم سیاسی

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته پیام‌ها و پیامدهای حمله موشکی سپاه اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.