لپ‌تاپ‌ها و نت‌بوک‌ها ازجمله رایانه‌های کوچک و قابل‌حملی هستند که به دلیل حجم کم و وزن بسیار کمتر نسبت به رایانه‌های معمول، مشتاقان فراوانی دارند و به خاطر همین مزایا آن‌ها به رایانه‌های قابل‌حملی تبدیل شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را همواره با خود به همراه داشته باشید.

وقتی صحبت از لپ‌تاپ‌های با سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و یا Mac OS به میان می‌آید، کسی راهی برای مکان‌یابی آن‌ها در هنگامی‌که به سرقت می‌روند نمی‌شناسد. در این مقاله راهکارهای رایگان و ساده‌ای برای یافتن سارق و مکانی که لپ‌تاپ‌تان در آنجا قرار گرفـــــته اســت با نمایش محل دقیق آن بر روی نقشه، معرفی می‌گردد.

به نقل جی اس ام، احتمالاً تابه‌حال در رابطه با مکان‌یابی و پیدا کردن گوشی‌های هوشمند اندرویدی و iOS مطالبی را خوانده‌اید و یا ممکن اســت از اپلیکیشن‌های مربوطه در همین زمینه اســتفاده کرده باشید؛ اما وقتی صحبت از لپ‌تاپ‌های با سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و یا Mac OS به میان می‌آید، کسی راهی برای مکان‌یابی آن‌ها در هنگامی‌که به سرقت می‌روند نمی‌شناسد. در این مقاله راهکارهای رایگان و ساده‌ای برای یافتن سارق و مکانی که لپ‌تاپ‌تان در آنجا قرار گرفـــــته اســت با نمایش محل دقیق آن بر روی نقشه، معرفی می‌گردد.
 
ردیابی لپ‌تاپ‌های سرقت شده بر روی نقشه و پیدا کردن سارق
لپ‌تاپ‌ها و نت‌بوک‌ها ازجمله رایانه‌های کوچک و قابل‌حملی هستند که به دلیل حجم کم و وزن بسیار کمتر نسبت به رایانه‌های معمول، مشتاقان فراوانی دارند و به خاطر همین مزایا آن‌ها به رایانه‌های قابل‌حملی تبدیل شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را همواره با خود به همراه داشته باشید.
 
اما همین قابل‌حمل بودن آسان لپ‌تاپ‌ها، باعث می‌شود طعمه خوبی برای سارقانی باشند که در کمین‌اند تا در یک‌لحظه رایانه‌ی شما را به سرقت ببرند.
 
یک لپ‌تاپ برای صاحبش کاربردهای متفاوتی دارد، می‌تواند یک مرکز سرگرمی و بازی باشد، درگاهی برای دسترسی به وب و اینترنت و یا ابزاری برای حسابرسی و حسابداری و انجام کارها و پروژه‌های مختلف در داخل و خارج از خانه.
 

138033 877 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

از این‌ها که بگذریم لپ‌تاپ‌ها انصافاً یک سخت‌افزار گران‌قیمت محسوب می‌شوند و هیچ‌کس دوست ندارد این سخت‌افزار گران‌قیمت را از او به سرقت ببرند. مسلماً بهتر اســت قبل از هر چیز مراقب باشیم تا کسی لپ‌تاپمان را سرقت نکند ولی اگر این اتفاق افتاد چه باید کرد؟
 
احتمالاً تابه‌حال در رابطه با مکان‌یابی و پیدا کردن گوشی‌های هوشمند اندرویدی و iOS مطالبی را خوانده‌اید و یا ممکن اســت از اپلیکیشن‌های مربوطه در همین زمینه اســتفاده کرده باشید؛ اما وقتی صحبت از لپ‌تاپ‌های با سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و یا Mac OS به میان می‌آید، کسی راهی برای مکان‌یابی آن‌ها در هنگامی‌که به سرقت می‌روند نمی‌شناسد.
 
در ادامه این مقاله راهکارهای رایگان و ساده‌ای برای یافتن سارق و مکانی که لپ‌تاپ‌تان در آنجا قرار گرفـــــته اســت با نمایش محل دقیق آن بر روی نقشه، معرفی می‌گردد.
 
معرفی نرم‌افزار Prey
نرم‌افزار Prey یک ابزار رایگان و جالب اســت که قادر اســت دزد رایانه شما را پیدا کند و مکان دقیق لپ‌تاپ مسروقه شما را بر روی نقشه به شما نمایش دهد!
 
Prey شما را قادر می‌سازد تا لپ‌تاپ به سرقت رفـــــته خود را به‌صورت کنترل از راه دور مانیتور کنید، از نمایشگرش هنگامی‌که سارق مشغول کار با آن اســت اسکرین‌شات گرفـــــته، با وب کمش عــکس چهره سارق را ضبط کنید و با توجه به محل اتصال لپ‌تاپ به اینترنت محل اســتقرار سارق را پیدا کنید و با یک گزارش نسبتاً کامل و دقیق به سراغ پلیس بروید و بخواهید دزد را بیابد. خوشبختانه Prey کدباز و رایگان اســت اما ببینیم چگونه می‌توان از آن اســتفاده کرد.
 
Prey در هنگام سرقت رایانه شما؛ همانند یک مأمور مخفی اطلاعات کاملی را به‌صورت کاملاً مخفی و بدون اطلاع سارق، برای شما ارســال می‌کند. کافی اســت سارق لپ‌تاپ، رایانه شما را طریقهن کند و به اینترنت متصل شود تا اطلاعات کاملی را در مورد سارق به دست آورید.
 
این اطلاعات شامل: یک لیست کامل از برنامه‌های در حال اجرا و نرم‌افزارها و ابزارهای فعال – تصــویر‌برداری از صفحه دسکتاپ – اطلاعات کامل از شبکه WiFi – وضعیت عمومی سیستم و ده‌ها بخش دیگر اســت. همچنین باقابلیت جالب Prey نرم‌افزار به‌صورت خودکار و مخفی وب‌کم رایانه را طریقهن کرده و از چهره‌ی فردی که در حال اســتفاده از رایانه اســت و محیط پیرامون لپ‌تاپ، تصــویر می‌گیرد و تمامی این اطلاعات را برای شما ارســال می‌کند!
 
همچنین این نرم‌افزار قادر اســت به‌صورت لحظه‌به‌لحظه مکان دقیق لپ‌تاپ‌تان را بر روی نقشه مادامی‌که رایانه طریقهن و به اینترنت متصل باشد به شما نمایش دهد. بی‌شک این اطلاعات کمک شایانی در پیدا کردن سارق لپ‌تاپ و به دست آوردن مجدد لپ‌تاپتان به شما خواهد کرد.
 

138043 934 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

 
Prey قابل‌اســتفاده در سیستم‌عامل‌های مختلف ازجمله MAC- Windows و Linux اســت. البته Prey تنها مختص به رایانه‌های همراه نیست و با Prey می‌توانید تلفن‌های همراه خود را نیز ردیابی کنید و در هنگام سرقت به‌راحتی از مکان گوشی بر روی نقشه باخبر شوید و یا از سارق تلفن همراهتان تصــویر بگیرید.
 
در ادامه مقاله مراحل مختلف نصب و همچنین ردیابی یک لپ‌تاپ ویندوزی را باهم مرور می‌کنیم.
 
قبل از شروع مراحل، ذکر این نکته ضروری اســت که برای ردیابی یک لپ‌تاپ سرقت شده لازم اســت قبلاً نرم‌افزار را بر روی آن نصب و تنظیمات کوچکی که در ادامه معرفی می‌گردد انجام دهید تا در هنگام سرقت احتمالی لپ‌تاپ بتوانید آن را ردیابی و با در اختیار قرار دادن اطلاعات دقیقی داده‌شده از جانب نرم‌افزار در اختیار مراجع قضایی به‌سرعت سارق لپ‌تاپ خود را بیابید.
 
ابتدا بهتر اســت یک اکانت حیاتیان در ویندوز بسازید.
در سیستم‌عامل ویندوز Prey به‌صورت یک سرویس در پس‌زمینه اجرا می‌شود. این بدین معنی اســت امکان ردیابی تنها زمانی فعال می‌شود که سارق به یکی از اکانتهای کاربری موجود بر روی سیستم‌عامل واردشده باشد. برای اینکه سارق بتواند به لپ‌تاپ شما وارد شود، دو راه‌حل پیش‌رو دارید: اول اینکه می‌توانید کلاً روی اکانت اصلی خود پسورد نگذارید (که البته ازنظر مسائل امنیتی شاید کار خوشایند و درستی نباشد) و راه‌حل دوم که توصیه می‌شود ساخت یک اکانت حیاتیان یا Guest که فاقد پسورد باشد. ‏
 
ساخت اکانت حیاتیان کار ساده‌ای اســت، ابتدا اســتارت منو را بازکنید، بر روی کامپیوتر کلیک راســت کنید و گزینه‌ی Manage را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود در ستون سمت راســتش گزینه‌ی Local Users and Groups را انتخاب کرد و سپس وارد قسمت Users شده در وسط پنجره کلیک راســت کرده و با انتخاب گزینه‌ی New User می‌توانید یک اکانت جدید بسازید. ‏
 
برای اســتفاده از خدمات رایگان Prey لازم اســت در سایت preyproject.com ثبت‌نام کنید.
 
برای ثبت‌نام به آدرس panel.preyproject.com/signup مراجعه کنید. (مرحله ثبت‌نام را از داخل خود نرم‌افزار نیز بعداً می‌توانید انجام دهید)
 
سپس به بخش دانلود نرم‌افزار مراجعه کرده و با توجه به سیستم‌عامل رایانه‌تان نسخه مربوط به آن را از آدرس preyproject.com/download دریافت کنید.
 
نرم‌افزار حجم بسیار کمی دارد، به‌طور مثال نسخه تحت ویندوز آن تنها ۷ مگابایت حجم دارد.
 
شایان‌ذکر اســت با توجه به رایانه‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف و همچنین تلفن‌های مختلفی که دارید می‌توانید تا ۳ دستگاه مختلف را در اکانت خود اضافه کنید. پس هم می‌توانید نسخه موبایلی و هم نسخه ویندوزی و یا مثلاً لینوکسی نرم‌افزار را دریافت و بر روی دستگاه‌های مختلف خود نصب کنید تا همواره بتوانید همه دستگاه‌های هوشمند خود را از یک کنترل پنل ردیابی کنید.
 

138034 351 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

نصب نرم‌افزار
نصب نرم‌افزار بسیار ساده اســت و تنها کافی اســت با قبول توافق‌نامه و چند بار کلیک بر روی دکمه Next نرم‌افزار را بر روی لپ‌تاپ خود نصب کنید.
 

138035 639 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

پس از پایان نصب نرم‌افزار، لازم اســت برای انجام تنظیمات آن را اجرا کنید. (توضیح اینکه لازم اســت در هنگام انجام مراحل بعدی به اینترنت متصل باشید)
 
پس از اجرای نرم‌افزار و انتخاب زبان انگلیسی، پنجره‌ای همانند عــکس زیر به شما نمایش داده می‌شود:

 

138036 265 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

اگر طبق توضیحات این مطلب، قبلاً نسبت به ثبت‌نام در سایت Prey اقدام کرده‌اید کافی اســت گزینه دوم یعنی Existing user را انتخاب کنید؛ و درصورتی‌که مرحله ثبت‌نام را انجام نداده‌اید با انتخاب گزینه اول می‌توانید نسبت به ثبت‌نام در سایت اقدام کنید.
 
حالا می‌بایست ایمیل و کلمه عبوری که قبلاً برای ثبت‌نام در سایت اســتفاده کرده بودید را تایپ کرده و بر روی دکمه Sign in کلیک کنید. (توضیح اینکه: اگر پس از کلیک بر روی این دکمه با پیام خطای عجیب‌وغریب مواجه شدید می‌بایست آی‌پی خود را از ایـــران به کشور دیگری تغییر دهید. برای این کار از یکی از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی کمک بگیرید)
 
پس از اضافه شدن رایانه فعلی به کنترل پنل شما در سایت Prey، کار تمام اســت.
 
حالا اگر روز بد‌شانسی شما فرارسید و لپ‌تاپ‌تان به سرقت رفـــــت بد نیست به کنترل پنل Prey وارد شوید و شانس خود را در ردیابی سارق امتحان کنید. در بخش تنظیمات کنترل پنل گزینه‌های فراوانی برای نحوه‌ی گزارش‌گیری وجود دارد اما در بالای این گزینه‌ها حیاتی‌ترین گزینه یعنی Missing  وجود دارد که درصورتی‌که بر روی اسلایدر مقابل این گزینه کلیک کنید لپ‌تاپ شما شروع به ارســال گزارش خواهد کرد.

 

138037 833 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

انتخاب فاصله‌ی زمانی گزارش‌ها با شما اســت اما فراموش نکنید Prey در اکانت رایگان ۲۰ گزارش برای هر رایانه یا تلفن همراه را در پنلش ثبت خواهد نمود پس اگر فکر می‌کنید دریافت چند گزارش با فاصله‌ی زمانی کوتاه شما را به سارق نزدیک نمی‌کند می‌توانید فاصله‌ی زمانی را بیشتر کنید یا در شرایط برتصــویر کمترش کنید. گزارشی که Prey به شما می‌دهد می‌تواند اطلاعات فراوانی را دربر داشته باشد از شماره آی‌پی اتصال سارق به اینترنت، محل اســتقرارش بر روی نقشه، عــکس چهره‌اش که توسط وب کم لپ‌تاپ تهیه‌شده و… . هرچند این راه‌حل یک راه‌حل صدنسبتی برای رسیدن به لپ‌تاپ دزدیده‌شده‌ی شما نیست اما امیدی اســت در نا‌امیدی. ‏
 

138042 787 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

هنگامی‌که لپ‌تاپ شما سرقت می‌شود کافی اســت از طریق اینترنت وارد کنترل پنل خود در سایت Prey شده و وضعیت لپ‌تاپتان را در حالت سرقت شده قرار دهید!
 
ازاینجا به بعد نرم‌افزار داخل لپ‌تاپتان که قبلاً آن را بر روی رایانه خود نصب‌کرده بودید بلافاصله پس از اتصال به اینترنت فعال‌شده و اطلاعات کاملی را در مورد سارق در اختیارتان قرار می‌دهد. این عملیات کاملاً پنهان انجام می‌شود و سارق لپ‌تاپ از آن باخبر نخواهد شد.
 
البته می‌توانید نتایج داده‌ها را به‌جای مشاهده بر روی کنترل پنل سایت بر روی ایمیل خود دریافت کنید. Prey رایگان اســت اما دو نسخه شخصی و خانگی هم دارد که با هزینه نسبتاً مناسبی قابل خریداری اســت.
 

138038 833 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

در نسخه رایگان برنامه Prey می‌توانید تا سه دستگاه مختلف را به کنترل پنل خود اضافه کنید، ۲۰ گزارش برای هر دستگاه بگیرید. موقعیت دستگاه‌های اضافه‌شده را بر روی نقشه ببینید، پیغام هشدار بر روی دستگاه ارســال کنید و صفحه‌نمایش رایانه را از راه دور قفل کنید.
امکان حذف اطلاعات شخصی از راه دور و اضافه کردن دستگاه‌های بیشتر و دریافت گزارش‌های بسیار بیشتر ازجمله مواردی اســت که در نسخه‌های Personal و Home نرم‌افزار قابل‌دسترسی اســت.
 
در پایان ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می‌رسد که اگر ازجمله کاربرانی هستید که از ویندوز ۱۰ مایکروسافت اســتفاده می‌کنید علاوه بر نرم‌افزار معرفی‌شده، امکانی مخفی در ویندوز ۱۰ نیز وجود دارد که کاری مشابه به نرم‌افزار Prey را برایتان انجام می‌دهد. البته به‌صورت خیلی خلاصه‌تر و محدودتر که با اســتفاده از آن می‌توانید تنها از موقعیت جغرافیایی لپ‌تاپ خود باخبر شوید.
 
قبل از این‌که از این ویژگی اســتفاده کنید با تمامی محدودیت‌های آن آشنا شوید:
 

  •  این ویژگی تنها می‌تواند یک دستگاه را ردیابی کند.
  •  شما با اســتفاده از این ویژگی نمی‌توانید که از راه دور فایل‌های داخل دستگاه را پاک کنید و یا دستگاه خود را قفل کنید.
  • نمی‌توانید زنگ هشدار را به صدا درآورید و نمی‌توانید از چهره سارق تصــویر‌برداری کنید.

تنها وظیفه‌ای که این قابلیت انجام می‌دهد این اســت که شما را از محل دستگاه مطلع می‌کند. با این حساب نرم‌افزار Prey حتی در حالت رایگان به‌مراتب کامل‌تر از این قابلیت ویندوز ۱۰ خواهد بود؛ اما پیشنهاد می‌کنم اگر بر روی لپ‌تاپتان ویندوز ۱۰ نصب‌شده اســت علاوه بر نصب نرم‌افزار Prey، قابلیت  Find My Device در ویندوز ۱۰ را نیز بر روی آن فعال کنید تا همواره دو راه مختلف برای ردیابی لپ‌تاپ خودتان در اختیار داشته باشید.
 
راه حل دوم مخصوص ویندوز ۱۰
برای اســتفاده از قابلیت  Find My Device در ویندوز ۱۰، شما می‌بایست با اســتفاده از ورود به‌حساب کاربری خود در مایکروسافت از این ویژگی بهره‌مند شوید؛ اما باید توجه داشته باشید که برای اســتفاده از این قابلیت ابتدا باید این ویژگی را فعال کنید چراکه به‌طور پیش‌فرض این قابلیت در ویندوز ۱۰ غیرفعال اســت.
 

138041 193 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

فعال کردن گزینه‌ی Find My Device در ویندوز ۱۰
برای فعال کردن این قابلیت به گزینه Settings بروید. در ادامه، به بخش Update & Security رفـــــته و عبارت Find My Device را برای بهره‌مندی از قابلیت یادشده انتخاب کنید. هر دو گزینه Find my device is off و Save my device’s location periodically را به حالت On تغییر حالت بدهید. ردیابی دستگاه شما به همین سادگی فعال شد. می‌توانید از بخش System→ About→ Rename PC نام کامپیوتر خود را نیز برای تشخیص بهتر تغییر دهید.
 

138039 773 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

138040 797 چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ 

 

 

ردیابی دستگاه گمشده با اســتفاده از قابلیت  Find My Device در ویندوز ۱۰
درصورتی‌که خواســتید دستگاه خود را ردیابی کنید در مرورگر آدرس account.microsoft.com/devices را وارد کنید. سپس با واردکردن نام کاربری و کلمه عبور به محیط حساب کاربری‌تان وارد شوید. حالا دستگاه خود را انتخاب کنید و از آخرین موقعیت آن مطلع شوید!

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته چگونه سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.