323539 377 کمک ۱۰ میلیاردی دولت به فوتبال

سرپرست معاونت مالی وزارت ورزش از رایزنی‌های انجام شده با دولت برای اختصاص ۱۰ میلیارد تومان به فدراسیون فوتبال جهت آماده‌سازی تیم ملی برای جام جهانی خبر داد.

به نقل مهر، فوتبال همیشه در زمره فدراسیون هایی بوده که به واسطه موقعیتش و حساسیت بیشتری که نسبت به عملکرد ملی پوشان این رشته در میادین مختلف وجود دارد، بیشترین دریافتی را از وزارت ورزش داشته اســت. به خصوص امســال که رقابت های انتخابی جام جهانی و بعد از آن آماده سازی برای حضور در این رویداد در برنامه فدراسیون بود، وزارت ورزش بودجه قابل توجهی را به فوتبال اختصاص داد. 

گفته می شود سهم فدراسیون فوتبال از بودجه ســال ۹۶ وزارت ورزش، ۱۵ میلیارد تومان اســت که تا به امروز بخشی از آن همزمان با تخصیص بودجه به دیگر فدراسیون ها، در اختیار مدیران این رشته قرار داده شده اســت. اما با توجه به صعود تیم ملی به جام جهانی که خیلی هم مقتدرانه انجام شد و همین مسئله انتظارات را بابت عملکرد این تیم بالاتر برده اســت، سوالات زیادی مطرح اســت پیرامون مسائل مالی و اینکه «فدراسیون فوتبال به خاطر تیم ملی و آماده سازی آن برای جام جهانی از چه حمایت های مالی ویژه ای برخوردار خواهد شد؟» و اینکه «آیا وزارت ورزش با توجه به حساسیت ماه های پیش روی فوتبال، به لحاظ مالی و به خصوص در بحث تیم ملی و حقوق کی طریقه، کمکی به فدراسیون خواهد داشت؟»

این پرسشی بود که سید علی جناب آقازاده، سرپرست معاونت مالی وزارت ورزش برای پاسخ به آن از رایزنی های انجام شده برای حمایت مالی ویژه دولت خبر داد. وی همچنین ضمن تشکر از  همه مدیران فدراسیون، اعضای کادر فنی و ملی پوشان که با همت و درایت این صعود را موجب شدند و اینکه وزیر ورزش هم در مدت زمان کم حضورش در راس ورزش،  آرامش مناسب و سازنده ای را در بدنه ورزش ایجاد کرده، تاکید کرد که «در رابطه با قرارداد کی طریقه و حق و حقوق آن، هیچ مسئولیتی متوجه وزارتخانه نیست.»

برای فوتبال برنامه ای ندارید؟ قرار نیست به خاطر صعود تیم ملی به جام جهانی، کمک مالی ویژه ای به این فدراسیون شود؟

فدراسیون فوتبال بابت حضور در ترکیب تیم های حاضر در جام جهانی، مبلغی را از فیفا دریافت می کند که قابل توجه هم اســت. مدیریت فدراسیون باید برای اســتفاده از این رقم مدیریت لازم را داشته باشد تا از آن بتواند به خصوص برای آماده سازی تیم ملی به بهترین شکل اســتفاده کند. 

به هر حال تیم ملی به عنوان دومین تیم صعود کرد و از حالا باید تدارکات لازم در نظر گرفـــــته شود تا تیم ملی با آمادگی بالا در مسابقات شرکت کند. برای این منظور باید به هزینه ها توجه زیادی داشت و به گونه ای مدیریت شود که تا یک ســال آینده و تا پیش از حضور درجام جهانی، بتوان تمام برنامه های لازم را اجرا کرد. وزارت ورزش هم به نوبه خود کمک لازم را در این زمینه خواهد داشت. 

یعنی قرار اســت وزارت ورزش حمایت مالی ویژه ای از فدراسیون فوتبال بابت آماده سازی تیم ملی برای جام جهانی داشته باشد؟

وزارت ورزش برای ســال۹۶ و با توجه به حساسیت رقابت های انتخابی جام جهانی، بودجه فدراسیون فوتبال را نسبت به ســال گذشته خیلی بیشتر بالا برد. فدراسیون فوتبال تا به امروز همچون فدراسیون های دیگر، طی دو مرحله از محل بودجه ســال ۹۶ بودجه دریافت کرده اســت. 

مجموع بودجه ای که طی این دو مرحله در اختیار فدراسیون فوتبال گذاشته شده، ۵/۵ میلیارد تومان شده اســت که سه برابر بودجه تخصیصی به فوتبال در مدت زمان مشابه ســال قبل می شود. فوتبال ســال گذشته در دو ماه نخست ســال یک و نیم میلیارد دریافت کرده بود. همین مسئله عزم جدی وزارت ورزش را برای حمایت از فوتبال نشان می دهد. 

به جز این، بودجه جداگانه ای ویژه تیم ملی و آماده سازی حضور در جام جهانی در اختیار فدراسیون فوتبال گذاشته نمی شود؟

قطعا وزارت ورزش تا پایان ســال، خیلی بیشتر از بودجه ای که در دو ماه نخست به فدراسیون فوتبال اختصاص داده، در اختیار این فدراسیون خواهد گذاشت. به دنبال این هستیم تا بهترین شرایط برای آماده سازی ملی پوشان مهیا شود تا زمینه صعود از مرحله مقدماتی فراهم شود. 

فدراسیون در این زمینه باید به فراهم کردن زمینه برگزاری اردو و دیدارهای تدارکاتی، پرداخت پاداش ملی پوشان و اعضای کادر فنی و همچنین حقوق معوقه احتمالی آنها توجه داشته باشد تا مجموعه تیم با بهترین شرایط روحی عازم مسابقات شود. وزارت ورزش هم رایزنی هایی را انجام داده تا بتواند از دولت کمک مالی ویژه ای برای تیم ملی بگیرد.

بیشتر توضیح می‌دهید که این رایزنی‌ها تا چه مرحله‌ای پیش رفـــــته و قرار اســت چه میزان بودجه در اختیار فدراسیون فوتبال قرار بگیرد؟

با سازمان برنامه‌ریزی و بودجه رایزنی کرده‌ایم و قول‌های اولیه را از جناب جناب جهانگیری گرفـــــته‌ایم تا ۱۰ میلیارد تومان به عنوان کمک مالی و ویژه دولت به تیم ملی فوتبال در اختیار فدراسیون قرار بگیرد. موافقت‌های اولیه انجام شده اســت اما وزارت ورزش همچنان پیگیر موضوع اســت. این رقم جدا از بودجه مصوب ســالیانه اســت که در قالب بودجه ســال ۹۶ و در مراحل مختلف در اختیار فدراسیون فوتبال قرار خواهد گرفـــــت.

قرارداد فدراسیون فوتبال با کارلوس کی طریقه تا پایان جام جهانی اســت. در این مدت و در صورت لزوم، وزارت ورزش ورودی هم به این موضوع خواهد داشت؟

تأمین هزینه‌ لازم برای حق و حقوق سرمربیان تیم‌ها و از جمله کارلوس کی‌طریقه در حوزه وظایف وزارت ورزش نیست. ما مسئولیتی در این زمینه نداریم، مسئولان فدراسیون خود موظف به تأمین هزینه‌های لازم برای قرارداد مربی‌شان هستند. 

ما بنا به وظیفه‌ای که برای حمایت از فدراسیون‌ها بخصوص در آستانه مسابقات حیاتی داریم، بودجه آنها را افزایش داده و رایزنی‌های لازم را برای حمایت ویژه دولت انجام می‌دهیم؛ این دو اقدام در رابطه با فدراسیون فوتبال انجام شده اســت. حال تصمیم‌گیری برای چگونگی اســتفاده از این مبالغ بر عهده خود مسئولان فدراسیون اســت. آنها هر طور که خواســتند می‌توانند از این بودجه اســتفاده کنند و در صورت نیاز بخشی از آن هم صرف تعهد به قرارداد کی‌طریقه کنند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته کمک ۱۰ میلیاردی دولت به فوتبال اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.